BRATISLAVA - Meškanie s platením odvodov a odpustené penále sa nestali ministrovi práce Ľudovítovi Kaníkovi osudnými. Nedôveru mu vyslovilo len 63 poslancov, na odvolanie člena vlády ich treba aspoň 76.
"Hra, kde sa polopravdy a lži predkladajú ako pravdivé tvrdenia, je hra, ktorá sa prijať nedá," komentoval Kaník argumenty Smeru, KSS a Slobodného fóra, ktorí prišli s návrhom na jeho odvolanie.
Predseda Smeru Robert Fico povedal, že minister predložené dôkazy nevyvrátil. O Kaníkovo odvolanie sa možno pokúsi znova, lebo "pán Kaník je ako lavína, ktorá vytvára obrovskú snehovú guľu, ktorá stále na seba nabaľuje ďalšie a ďalšie kauzy".
Väčšina koalície síce Kaníka podržala, ale až 6 poslancov SMK, dvaja z KDH a jeden z ANO sa zdržali hlasovania. Zdržal sa aj predseda SMK Béla Bugár, ktorý tak vyjadril svoj politický postoj, hoci k odvolaniu ministra opozíciou prispieť nechcel. "Ale zároveň si myslím, že ak niekto ide do vlády, tak si má dať do poriadku všetky svoje veci, aby sme ako vláda neboli napadnuteľní," povedal.
Návrh na odvolanie zdôvodnil poslanec Smeru Igor Federič s tým, že samotné žiadosti o odpustenie penále sú dôkazom, že si Kaník svoje zákonné povinnosti neplnil. "Tento problém mali aj mnohí podnikatelia, ale iba jeden z nich sa stal ministrom práce, ktorý musí byť v oblasti platenia odvodov vzorom a nie naopak príkladom nedisciplinovanosti, porušovania zákona a využívania svojho postavenia vo svoj finančný prospech."
Minister financií Ivan Mikloš tlmočil stanovisko vlády, podľa ktorého to nie sú dôvody na odvolanie. Minister práce neporušil podľa Mikloša žiadny zákon, všetky záväzky si vyrovnal.
Kaník povedal, že dôvody na odvolanie nie sú ničím nové a obhajoval sa podobne ako v decembri - že nedošlo k žiadnemu jeho zvýhodneniu. Vyjadril prekvapenie, že v rozprave nevystúpil Robert Fico a Smer vníma Kaník ako frustrovanú a izolovanú stranu, ktorá dlhodobo nemá vlastnú agendu a mediálnu škandalizáciu používa ako metódu politického boja.
Autor: sp