Americkí vojaci strážia volebné urny sústredené na vojenskej základni neďaleko mesta Bakúba. FOTO - REUTERS |
V Bagdade zratúvajú volebné hlasy z celej krajiny. Dá sa cestovať, otvorili hranice. Al-Káida sa vyhráža džihádom
BAGDAD - Volebné lístky z celého Iraku sú už v Bagdade. Krajina sa vracia k "normálu": opäť otvorili hranice, medzinárodné letiská, ľudia môžu cestovať po krajine. Vyskytli sa aj prvé násilnosti, ale v porovnaní s tým, čo sa dialo pred voľbami, sa dá hovoriť o pokoji.
Irackí predstavitelia sú opatrne optimistickí, stále sa však obávajú teroristických útokov. V pondelok v noci sa opäť ozvala Zarkávího skupina napojená na al-Káidu a vyhrážala sa džihádom za to, že na voľbách sa nemohli zúčastniť sunnitskí moslimovia.
Prítomnosť teroristov na území Iraku a z toho vyplývajúce bezpečnostné problémy sú podľa irackého prezidenta Gházího Jawara a ďalších irackých politikov dôvodom, prečo by v krajine ešte stále mali zostať Američania. "Bol by to úplný nezmysel," odpovedal Jawar na otázku, či požiada Američanov, aby odišli. Jawar v minulosti niekoľkokrát kritizoval americké akcie v Iraku.
Najväčšia pozornosť sa však sústreďuje na výsledky volieb. V Bagdade zapisuje 200 ľudí do počítačov volebné zápisnice z celej krajiny. Výsledky by mohli byť známe do niekoľkých dní. Volebná komisia po zmätkoch, keď precenila volebnú účasť, nechce zverejniť ani to, koľko ľudí prišlo voliť. Táto otázka je pritom kľúčová: ak sa ukáže, že účasť sunnitov bola výrazne menšia ako Kurdov a šíitov, mohlo by to spochybniť legitimitu novej irackej vlády.
Včera sa objavili informácie o násilnostiach: v Mosule pri výbuchu bomby zahynuli dvaja ľudia, v Irbíle výbušnina zabila dvoch policajtov. Ďalší problém má americká armáda: vojaci vo väzení na hraniciach s Kuvajtom zastrelili pri vzbure štyroch Iračanov. Ak sa ukáže, že použili neprimeranú silu, hrozí im súd.
Málo známa teroristická skupina zverejnila fotografiu, na ktorej je zajatý americký vojak. Vyhrážajú sa, že ak do 72 hodín neprepustia všetkých irackých väzňov, Američanovi podrežú hrdlo. (mik, reuters)
Jawar: Američania by mali zostať. FOTO - REUTERS |
Hlasy zratúvajú aj v zahraničí - tento záber je z Londýna. FOTO - REUTERS |