Írsky bežec Alistair Cragg zdolal v nedeľu v Bostone na 3000 m Atléta roku 2004 Etiópčana Kenennisu Bekeleho. FOTO - www.iaaf.org |
Ír Eamon Coghlan (5000 m na MS 1983), Talian Alberto Cova (10 000 m na MS 1983) a Nemec Dieter Baumann (5000 m na OH 1992) sú jediní Európania, ktorí od osemdesiateho roku získali na ováloch štadiónov v dlhých behoch (maratón má o niečo iný vývoj) veľké víťazstvá. Iba oni prelomili absolútnu nadvládu Afriky. Jedna lastovička leto nerobí, teraz v nedeľu zdolal na Bostonských halových hrách na 3000 m málo známy 24-ročný Ír Alistair Cragg najlepšieho sveta atléta vlaňajška Kenennisu Bekeleho. Svet spozornel, hoci na dráhach pod strechou je pomer síl pre Európu o čosi priaznivejší. Podstatnú zásluhu na tom majú práve vytrvalci zeleného ostrova.
Na 1500 metrov sa stal v minulosti svetovým šampónom Marcus O'Sullivan trikrát (1987, 1989, 1993), legendárny Maročan El Guerrouj dva razy, na 3000 m už takmer zabudnutý Frank O'Mara získal dve zlaté (1987, 1991), o jedno víťazstvo viac má len etiópska legenda Gebreselassie.
V tomto roku (začiatkom marca) je na programe "len" európsky šampionát. Najdlhší halový beh na 3000 m má opäť írskeho favorita. Nie je ním ostrieľaný šampión z roku 2000 Mark Carroll (32 rokov), ale skôr Alistair Cragg.
Bostonské triumfy
Na internetovej stránke medzinárodnej atletickej federácie si zavtipkovali. Vraj mladý Ír by si mohol založiť poradenskú službu pre začínajúcich športovcov, ktorí sa chcú naučiť, ako zdolať olympijského šampióna. Cragg totiž v roku 2003 zdolal na 3000 m v Bostone víťaza zo Sydney 2000 na 1500 m Keňana Noaha Ngenyho. Teraz na tých istých pretekoch sa mu podaril ešte významnejší výsledok. Vyhral nad Bekelem (zlatý z Atén na 10 000 m, svetový rekordér na 5 i 10 km), ktorý na mítingu (v hale či vonku) dva roky neprehral.
Írsko pozná skôr z počutia
Alistair napriek triumfu hovorí o Afričanovi s obdivom. "Všetci súčasní vytrvalci musia poznať Bekeleho a Gebreselassieho životné príbehy, aby si vážili atletiku. Vedel som, čo Kenennisa pred olympiádou a nej dokázal. Prečítal som si o ňom všetko. Aj ja som štartoval v Aténach, ale bežať s ním po boku bolo nad sily čo i len na pár metroch. Hoci som chcel. Etiópčan vystupuje vždy veľmi priateľsky. Teraz v Bostone som chcel chvíľu bežať vedľa neho. A naraz som zbadal, že mu stačím. Vyhral som, čo je veľká vec, ale nič nemení na veci, že mladík Kenenisssa je môj idol," hovoril Ír.
Alistair Cragg sa narodil v Juhoafrickej republike. Odtiaľ sťahoval do USA. Írsko pozná skôr z počutia než z vlastných zážitkov, občianstvo získal po meči i praslici, starí rodičia pochádzajú z tejto pravlasti mnohých Američanov.
Alistair sa vypracoval na Southern Methodist University v Dallase. Pre Slováka zrejme najznámejšej športovej alma mater Spojených štátov. Vyštudovali na nej plavkyňa Moravcová i atlét Charfreitag. Vysokoškolské tituly USA však začal Ír zbierať až Arkansaskej univerzite, kam ho stiahol tréner John McDonnell.
Trénerova rada - sväté písmo
Cragg by chcel bežať na madridských halových majstrovstvách Európy i MS v krose koncom marca. Írsky študent podmieňuje účasť v dnešnom svete nezvyčajným: "Pôjdem do Európy, ale iba v tom prípade, že zvládnem popri tréningu všetky prednášky a skúšky."
Alistairovo víťazstvo nad Bekelem ho stavia do úlohy madridského topfavorita. On to vníma inak. "V športe sa zatiaľ nepozerám príliš dopredu. V tomto smere žijem zo dňa na deň. Čiže Madrid je pre mňa vzdialeným dátumom. Ak sa tam dostanem, viem, čo budem robiť. Absolútne verím koučovi McDonnellovi. V Bostone vedel, čo môžem zabehnúť a vtĺkol mi do hlavy, že sa nemám báť. On má veľké plány a odo mňa veľa očakáva. Som tu na to, aby som sa riadil jeho pokynmi."
PETER FUKATSCH