Bush sa pripravuje na dnešnú správu o stave únie, v pondelok ladil formu s basketbalistami Detroit Piston, ktorí vlani vyhrali NBA. FOTO - TASR/AP
George Bush bude v druhom období asi bojovať na dvoch frontoch. Okrem Iraku to však nebude Irán, o ktorom sa špekuluje, že by mohol byť ďalším americkým cieľom, ale dôchodky.
Americký prezident dnes pred Kongresom v posolstve o stave únie povie, kde vidí priority svojej vlády. Vo Washingtone sa najväčšmi hovorí o Iraku a dôchodkovej reforme. Obe témy vyvolávajú vášnivé diskusie a odpor demokratov.
Irak
Z Bieleho domu preniklo, že po nedeľných voľbách v Iraku museli text posolstva trinásty raz prepísať. A neľutovali. Voľby boli pre Busha dobrou správou. Prezident sa iracký úspech - teda relatívne vysokú účasť a relatívne nízky počet obetí - pokúsi poriadne predať.
Aj odporcovia zásahu v Iraku musia uznať, že voľby boli jednou z najpríjemnejších záležitostí v Iraku za posledné dva roky. A že Bush v Iraku nerobí len chyby.
Demokrati tak budú mierne oslabení. Naďalej budú útočiť, že od prezidenta čakajú konkrétnu únikovú stratégiu a plán, ako z Iraku urobiť naozaj bezpečnú krajinu. Nebude to mať však až takú silu ako v prípade, že by sa voľby zmenili na masaker.
Bush môže hovoriť, že voľby boli len začiatok a teraz nemožno hovoriť o konci. Po voľbách je tiež podľa neho jasné, že teória o šírení slobody a demokracie sa k nejakému záveru blíži.
Dôchodky
Zdá sa, že ešte zložitejšie ako Irak budú dôchodky. Tie chce Bush reformovať už od prvého nástupu do Bieleho domu. Analytici pripomínajú, že tento bod zaznel zatiaľ v každom posolstve. Zakaždým však zostalo len pri zmienke. Za štyri roky sa s dôchodkami nič nestalo.
Bush sľubuje, že teraz to bude iné. Chce z toho urobiť hlavnú domácu tému druhého obdobia. A už teraz je jasné, že to nebude mať ľahké.
Bush hovorí, že súčasný model sa do 35 rokov zrúti. Na penzistov nebude mať, jednoducho, kto pracovať. Preto chce systém aspoň čiastočne sprivatizovať.
Demokrati sú absolútne proti a nadšení nie sú ani všetci republikáni. Demokrati preto, že odmietajú Busha z princípu, a republikáni preto, že dôchodky sú príliš citlivou politickou témou a mohli by na to doplatiť na budúci rok pri doplňovacích voľbách do Kongresu. Republikáni majú momentálne väčšinu v Senáte aj Snemovni reprezentantov a nechcú ju stratiť.
Bush to chce napriek tomu tlačiť. Odvoláva sa pritom na znovuzvolenie. Druhý mandát mu podľa neho dáva silu presadzovať veci, ktoré sľuboval v kampani. A tam dôchodky omieľal donekonečna.
O čom bude ešte hovoriť
* národná bezpečnosť
* vojna proti terorizmu
* reforma zdravotníctva
* reforma školstva
* zjednodušenie daňového systému
* nová imigračná politika