Maďarské politické strany sa predbiehajú, ktorá predloží parlamentu lepší zákon umožňujúci úplné zverejnenie spisov niekdajšej komunistickej tajnej služby. V pondelok doručili svoj návrh do parlamentu vládni socialisti a včera o rovnakej iniciatíve hovoril aj opozičný Fidesz.
Podľa socialistického návrhu by mali na internete postupne uverejniť zoznamy agentov aj ich hlásenia. "Bude možné spoznať bez obmedzenia aj hlásenia Pétera Medgyessyho," hovoria socialisti v narážke na aféru predchádzajúceho premiéra, o ktorom vysvitlo, že pracoval pre socialistickú kontrarozviedku.
Výnimkou by mali byť iba údaje spadajúce pod štátne tajomstvo a údaje týkajúce sa súkromného života. Zvláštna komisia by mala preveriť aj zložky, označené v minulosti za tajné, či bolo ich utajenie opodstatnené.
"Dúfam, že prijatie zákona vzbudí menšie napätie, než aké dokáže vyriešiť," povedala po prevzatí návrhu predsedníčka parlamentu Katalin Sziliová. O zákone by mohli poslanci hlasovať už v marci.
Rozšírenie prístupu k dokumentom požadujú aj mnohí odborníci, ich úplné zverejnenie však považujú za sporné. Katalin Kutruczová, zástupkyňa riaditeľa Historického archívu štátnych bezpečnostných služieb, ktorý dnes dokumenty uchováva a s obmedzeniami sprístupňuje, upozorňuje, že sa až 80 percent ich údajov týka obetí, čiže sledovaných. Na internet by sa podľa nového zákona mali dostať aj tieto materiály.
Podľa iných je však najdôležitejšie, aby mohla spoločnosť svoju minulosť spoznať bez obmedzenia a dokumenty prestali byť zneužívané v politickom boji.
Prijatie zákona však môže naraziť aj na ústavu. Podľa ombudsmana pre ochranu osobných údajov Attila Péterfalviho totiž zasahuje okrem verejných činiteľov, ktorých údaje boli uverejniteľné už doteraz, aj súkromné osoby, v prípade ktorých však ústava zverejnenie ich minulosti zakazuje. To znamená, že by bolo nutné ešte pred prijatím zákona zmeniť ústavu. K tomu je nutná dvojtretinová parlamentná väčšina, čiže súhlas opozície.
Na túto situáciu reaguje Fidesz, ktorý prišiel s návrhom vlastného zákona. Ten by okrem zverejnenia dokumentov obsahoval aj sankcie voči tým, ktorí s komunistickými tajnými službami spolupracovali dobrovoľne.
"Verejnú moc nesmie vykonávať nikto, kto pred rokom 1990 z vlastnej vôle proti maďarským občanom pracoval pre tajné služby," povedal včera poslanec Fideszu Ervin Demeter. Dobrovoľnosť je podľa neho možné zistiť zo zložky agenta a môžu ju posúdiť sudcovia, ktorí doteraz lustrovali verejných činiteľov.
Dnes platí, že ak lustrační sudcovia politikovi prídu na spoluprácu, vyzvú ho na rezignáciu. Ak to dotyčný do desiatich dní neurobí, jeho meno zverejnia.
PETER MORVAY