Peter Miššík, poslanec SDKÚ, hovorí, že po rozhodnutí prokuratúry je na ľuďoch, aby posúdili Macejkovo konanie. Do budúcnosti si vie predstaviť, aby za podobné konanie bola vyvodená aj trestnoprávna zodpovednosť. "Ak dnes nemáme na to legislatívu, tak ja nemám problém hlasovať za ňu," povedal Miššík.
Jirko Malchárek z ANO hovorí, že "podľa ústavného zákona o konflikte záujmov by minister nemal konať tak ako Macejko". Dodal, že nie je právnikom, a preto mu nezostáva nič iné, ako dôverovať prokuratúre, ktorá skonštatovala, že nebol spáchaný trestný čin.
"Nie je prípustné, aby minister loboval v prospech nejakej firmy," myslí si Július Brocka z KDH. Podľa neho ide o konflikt záujmov, ktorý upravuje zákon. Trestným činom však nie sú ani zistenia kontrol Najvyššieho kontrolného úradu, "ktorý často konštatuje porušenia zákona o verejnom obstarávaní pri obchádzaní verejných súťaží". Podľa neho aj tu však existuje postih vo forme sankcií.
Podľa Miroslava Maxona z HZDS ak prokurátor povedal, že sa nestal trestný čin, tak by mal povedať, či to nie je aspoň priestupok, ak minister lobuje v prospech nejakej firmy. Nie je však presvedčený o tom, že zákon porušený nebol. "Ak ústavný činiteľ lobuje v prospech firmy alebo seba, mal by byť trestnoprávne postihnutý," povedal Maxon. Podľa neho by trestný zákon mal pamätať na takéto prešľapy a ak dnes za takéto konanie nepozná sankciu, v budúcnosti by ju mal obsahovať.
Zuzana Martináková so Slobodného fóra je presvedčená, že nie je možné, aby minister neniesol trestnoprávnu zodpovednosť za to, že pri štátnej zákazke lobuje v prospech súkromnej firmy. (rk)