"Som matkou dvoch detí, žijeme na dedine a deti navštevujú základnú školu v mieste bydliska. Obe som prihlásila na vyučovanie náboženskej výchovy. Na našej škole ju vyučuje 70-ročný farár, ktorý si nevie deti získať a zrejme ani netuší, ako má vyučovacia hodina a vyučovanie vyzerať. Na rodičovskom združení sme sa sťažovali riaditeľovi školy, prečo nezabezpečí na vyučovanie katechéta a bolo nám povedané, že náboženskú výchovu musí učiť farár, lebo to má prikázané od biskupa. Chcela by som preto vedieť, kto rozhoduje o tom, kto bude vyučovať náboženstvo ako povinný predmet na škole: biskup alebo riaditeľ školy? Veď o ostatných predmetoch rozhoduje riaditeľ. Načo potom vysoké školy chrlia katechétov, keď náboženstvo musia učiť farári - aspoň u nás na dedine?"
J. C., stredné Slovensko
Daniela Remeňová, oddelenie vzdelávania v cirkevných a súkromných školách ministerstva školstva: "V zmysle Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou o katolíckej výchove a vzdelávaní, vyučujú katolícke náboženstvo učitelia s odbornou a pedagogickou spôsobilosťou podľa slovenských právnych predpisov, ktorí majú aj cirkevné poverenie, čiže kánonickú misiu vydanú príslušnou cirkevnou vrchnosťou.
Farár má podľa kódexu kanonického práva poslanie vyučovať, a má na to aj príslušné pedagogické vzdelanie.
Ak máte proti jeho vyučovaniu výhrady, obráťte sa opätovne na riaditeľa školy, najlepšie písomnou formou. Práve on totiž podľa príslušných zákonov zodpovedá za odbornú a pedagogickú úroveň výchovno-vzdelávacej práce školy.
Ak riaditeľ situáciu nevyrieši k vašej spokojnosti, obráťte sa na príslušný biskupský úrad, ktorý spomínaného farára vyučovaním poveril."
(sr)