Kim Ir-sen svojho syna Kim Čong-ila (vpravo) na následníctvo dlhodobo pripravoval. Tento záber je z roku 1983. Ich fotografie a portréty musia visieť v každej verejnej budove a domácnosti. |
Doteraz jediná komunistická dynastia na svete by mala pokračovať. Keď príde ten správny čas, severokórejský líder Kim Čong-il odovzdá moc svojmu synovi. Informoval o tom juhokórejský denník Joong Ang Ilbo na základe monitorovania vysielania oficiálneho severokórejského rozhlasu.
Kim Čong-il sa mal na jeho vlnách vysloviť, že bude rešpektovať vôľu svojho otca, zakladateľa Kórejskej ľudovodemokratickej republiky Kim Ir-sena. Ten si želal, aby v revolúcii pokračoval aj jeho syn a vnuk, ak to bude potrebné.
Rodina vedie Severnú Kóreu už šesťdesiat rokov. Vedie ju spôsobmi pripomínajúcimi barbarských vojvodcov z dávnoveku. Zarážajúce na tom je najmä to, že svojím jadrovým programom vydiera celý svet.
Nijaký iný komunistický štát v minulosti nevytvoril podmienky na nástupníctvo potomkov a nikde inde nedosiahol kult osobnosti také obludné rozmery ako v Severnej Kórei. Deti tyranov často skončili ako alkoholici, prelietavé fifleny alebo neskrotní a suroví záletníci (prípad Stalinových či Ceaušescových detí). Len na Kube je pravdepodobné, že Fidela Castra zrejme raz nahradí jeho brat Raúl, ktorý je momentálne ministrom obrany.
"Dodržím otcove inštrukcie. Kim Ir-sen vyhlásil, že ak sa mu nepodarí dokončiť revolúciu, mali by v jej napĺňaní pokračovať jeho synovia a vnuci. Budem sa držať otcových rád," povedal Kim Čong-il v rádiu.
Ktorý z jeho troch synov by ho mal vystriedať, záhadný severokórejský vodca neprezradil. Počínanie a rozmýšľanie Kim Čong-ila zamestnáva na celom svete stovky analytikov aj diplomatov. A len málokedy sa im darí zistiť, čo sa skutočne v Severnej Kórei deje a čo Kim Čong-il, ktorý sa na verejnosti objavuje len minimálne, zamýšľa.
Prečo práve teraz oznámil, že po ňom zdedí žezlo jeden z jeho potomkov? Šesťdesiattriročný vodca pravdepodobne takto obyvateľov Severnej Kórey pripravuje na svojho nástupcu. Rovnako to v jeho prípade zariadil Kim Ir-sen. Už keď bol Kim Čong-il vysokoškolákom, celá krajina vedela, že raz nahradí otca. Oficiálne to oznámili až v roku 1974.
Kim Ir-sen zomrel v roku 1994 a nastalo obdobie dlhého smútku a rastúcich pochybností, či Kim Čong-il vedenie preberie (kolovali pochybnosti o jeho duševnom zdraví). Až v roku 1997 prevzal Kim Čong-il vedenie a stal sa predsedom Komisie národnej obrany - funkcia "večného prezidenta" zostala mýtickej osobnosti jeho otca.
O troch potomkoch Kim Čong-ila sa vie len veľmi málo. Najstarší syn Kim Čong-nam (33) následníkom zrejme nebude. Do nemilosti sa dostal, keď v roku 2001 navštívil s falošným pasom Japonsko - úhlavného kórejského nepriateľa a z krajiny ho vyhostili. Otcovi tak spravil veľkú hanbu a stratil pozíciu obľúbenca.
Ak sa dá spoľahnúť na svedectvo Kim Čong-ilovho dlhoročného japonského kuchára Kenji Fujimota, ktorý napísal o 13 rokoch s ním knihu, favoritom by nemal byť ani prostredný Kim Čong-čul (23). Otec vraj o ňom často hovoril veľmi zle. Čo však vieme o najmladšom Kim Čong-wuaovi (21)? Takmer nič.
FOTO - REUTERS, ČTK/AP |