Kommersant vyšiel s bielymi stránkami, trest aspoň čiastočne obrátil vo svoj prospech: včera sa noviny už ráno vypredali. Všetci chceli biele noviny vidieť. FOTO - REUTERS
Jeden z najvplyvnejších ruských denníkov Kommersant vyšiel v pondelok s jediným článkom vytlačeným hore nohami a jedinou fotografiou. Všetky ostatné stránky boli čisto biele. Redakcia novín, ktoré si ako jedny z posledných denníkov dovoľujú občas kritizovať Kremeľ, sa týmto spôsobom rozhodla dať najavo svoj postoj proti rozhodnutiu arbitrážneho súdu vo veci poškodenia dobrého mena Afla-banky.
Čudný súd
História sporu sa ťahá od júla minulého roku, keď v Kommersante vyšiel článok s titulkom Banková kríza vyšla na ulicu. V článku sa písalo, že pred pobočkami banky sa vytvárajú nekonečné rady, ľudia začínajú útočiť na personál a dožadovať sa výplaty svojich vkladov. Z bankomatov už nie je možné vyberať hotovosť a niektoré pobočky dočasne uzavreli, čo ešte viac zvýšilo nervozitu medzi klientmi.
Po tomto článku, ktorý iba opisoval situáciu a citoval svedkov, sa vedenie Alfa-banky obrátilo na súd, pretože v článku údajne boli uvedené nepravdivé skutočnosti, čo poškodilo dobré meno tohto finančného ústavu. Súd dal za pravdu bankérom a po odvolaniach a šiestich mesiacoch uložil Vydavateľskému domu Kommersant, ktorý vlastní denník, zaplatiť 310,5 milióna rubľov ako náhradu za poškodené dobré meno.
Politika
Celá aféra by si nezaslúžila takú pozornosť, keby nemala zjavne politický podtext. Podobné problémy postihli aj ďalší denník Moskovská pravda, čo tiež mal poškodiť záujmy rovnakej banky. Aj Moskovskú pravdu dala Alfa-group, do ktorej patrí aj Alfa-banka, na súd. Lenže Moskovská pravda je denník Kremľu lojálny, a ako naznačujú ostatné ruské oznamovacie prostriedky, práve toto spojenectvo s prezidentskou administratívou uchránilo redakciu pred zaplatením vysokej pokuty. Súd žalobu Alfa-group zamietol.
Postih ako výhoda
Naopak Kommersant spor prehral a v pondelok bol nútený podľa zákona O masových oznamovacích prostriedkoch zverejniť opravu, a to na rovnakých stránkach, kde vyšiel pôvodný článok. Denník využil postih nakoniec vo svoj prospech.
Pondelkové číslo bolo vypredané v skorých ranných hodinách a hovorilo sa o ňom celý deň v rozhlase aj v politických kruhoch i medzi verejnosťou. Opravu na prvej strane totiž vytlačili hore nohami a predchádza jej text: "Toto číslo je venované výlučne Alfa-banke a osobne Michailovi Maratovičovi Fridmanovi. Tak sa im to bude páčiť."
Okrem toho je celom čísle jediná fotografia, na ktorej je prezident Vladimir Putin, ako si podáva ruku so sudcom Michailom Maratovičom Fridmanom, ktorý vyniesol konečné rozhodnutie. Pod fotografiou je text: "Verejnosť sa domnieva, že žaloba Alfa-banky bola podaná na popud Kremľa. Redakcia si to nemyslí."
Autor: agentúra Epicentrum pre SME