Teraz budú zrejme vládnuť. Politickí analytici hovoria, že budú musieť ísť do koaličnej vlády: to by otupilo obavy tých, čo hovoria, že šíiti chcú zaviesť islamské právo - šaría a premeniť Irak na štát podobný teokratickému Iránu. Šíiti tvrdia, že žiadne povinne zahalené ženy, zákaz západnej hudby a podobné veci sa konať nebudú.
Aj pre to sa špekuluje, že irackým premiérom zostane Ijád Alláví. Napriek tomu, že jeho strana Iracký zoznam pravdepodobne veľa vody nenamúti. Alláví však má dve výhody: je síce šíit, ale patrí k sekulárnym Iračanom. Chodí v obleku, má západné vzdelanie a predstavuje kompromis: je prijateľný pre šíitskych klerikov aj pre sekulárnych Iračanov. To je zrejme najsilnejší argument na jeho zotrvanie.
Problémom je, že veľa Iračanov ho považuje za americkú bábku. Sympatie si nezískal ani tým, že odobril americkú ofenzívu proti Fallúdži a Nadžafu. Obe si vyžiadali veľa mŕtvych aj materiálnych škôd, ale k zastavenie terorizmu neviedli.
Vo voľbách však zrejme zvíťazí ten, čo v nich vôbec nekandidoval: šíitsky ajatolláh Sistání. Na verejnosti sa takmer nezjavuje, návštevy prijíma jeho syn, ktorý tlmočí otcove želania a neželá si, aby ho fotografovali. Napriek tomu podporil voľby, pomohol vyjednať prímerie v Nadžafe a posvätil zrejme najsilnejšiu irackú koalíciu: Zjednotené iracké spojenectvo. Nikdy neútočil na Allávího a zdá sa, že by ho mohol podporiť. (mik, reuters)