Je ľahšie, lacnejšie a jednoduchšie sa otvára. Jeho výroba sa začala pádom prohibície v USA, kde je dodnes najobľúbenejšie. Vidno ho v obchodoch, na bilbordoch či v televíznych reklamách. Prvá plechovka naplnená pivom sa predala pred 70 rokmi. Volala sa Kruger's Cream Ale.
V apríli 1933 sa v Spojených štátoch zmenil zákon o prohibícii. Kongres prijal 21. dodatok, ktorý povolil predaj svetlého piva s maximálnym obsahom alkoholu 3,2 percenta. Znamenalo to začiatok konca trinásťročnej prohibície za Atlantikom.
Pol roka po zmäkčení zákona o prohibícii pivovar Krueger vyrobil testovaciu vzorku dvoch tisícok plechoviek piva. Nové spotrebiteľské balenie sa Američanom zapáčilo - bolo ľahšie, lepšie sa otváralo a zákazníkom odpadli starosti s vracaním sklených fliaš. Uvedenie na trh už nemohlo nič zastaviť.
Prvá plechovka piva bola predaná 24. januára 1935. Plechovkové pivo od Krueger Brewing Company v Richmonde v štáte Virginia zožalo u zákazníkov takmer okamžitý úspech.
Pivo začali do plechu postupne baliť aj iné pivovary a v roku 1969 sa v Spojených štátoch prvý raz predalo viac piva v plechovkách ako vo fľašiach.
Plechovky sa na starom kontinente ujímali ťažšie. V niektorých krajinách ešte aj dnes predstavujú len nepatrné percento z celkového predaného množstva piva. Najväčšej obľube sa pivo v plechu teší v Poľsku, kde tvorí až 37 percent predaja. Druhá v poradí je Veľká Británia s 29 percentami, tretie je Slovinsko, kde je v plechovke každé štvrté predané pivo.
Na Slovensko plechovkové pivo dorazilo až po otvorení trhu zahraničiu v roku 1990. Odvtedy možno na pultoch obchodov nájsť v plechovkách v prevažnej väčšine zahraničné značky.
Prvým slovenským pivom v plechovke bol Martiner. V Martine je jediná plechovkáreň na Slovensku. Dnes sa tam do plechu balí pivo Corgoň. Na Slovensku je v plechovkách len stotina z celkového množstva predaného piva.