Futbalové Anglicko si robí vážne starosti o zdravotný stav Paula Gascoigna. Tridsaťsedemročný enfant terrible prepadol v minulosti alkoholu, keď dokázal denne vypiť aj tri fľašky whisky. Neskôr sa liečil zo závislosti od drog a lekársku pomoc potreboval aj pri častých depresiách.
Napriek tomu sa vždy dokázal vrátiť na zelený trávnik. Zdá sa, že bujará životospráva zahnala bývalého skvelého futbalistu definitívne do slepej uličky. V závere uplynulého roka ho s neznesiteľnými bolesťami previezli do londýnskej nemocnice Princess Grace.
Nevedel sa nadýchnuť, myslel si, že umiera
Diagnóza ťažký zápal pľúc mu nevyrazila dych natoľko ako následná správa, že sa musí podrobiť testom na AIDS, čo istý čas potrvá. To ho vydesilo ako máločo predtým. Najmä, keď v poslednom čase výrazne schudol.
"Nadýchnuť sa - to bol najväčší problém. Myslel som si, že prichádza smrť. Poženiem pred súd každého, kto bude o mne tvrdiť, že mám AIDS," citovali anglické médiá známeho búrliváka. Jeho priateľ povedal, že Paul od tej chvíle žije v absolútnom strachu.
Anglickí futbaloví priaznivci ľutujú bývalý idol, ktorý im rozdával v uplynulom desaťročí na ihriskách toľko radosti. Tvorca hry s unikátnymi finálnymi prihrávkami, brilantný technik a nenápadný strelec zo stredných vzdialeností plnil štadióny.
V populárnom Gazzovi videli pravý typ vodcu. Predovšetkým pre to, že bol schopný obetovať sa v prospech kolektívu. Nikdy neodtiahol nohu zo súboja. Ani keď išlo takpovediac o zdravie. Mal povesť tvrdého, nekompromisného hráča. Do nejedného sporu sa dostal na ihrisku so súpermi i rozhodcami.
Na ostrovoch ho už žiadny futbalový klub nechce
Vlani unikol smrti o vlások. V lete sa podrobil operácii žalúdočných vredov. Len pár dní po tom, čo opustil nemocnicu, kde sa liečil po skonzumovaní otrávených potravín. "Nechcel som viac žiť. Videl som len dve možnosti: ihneď zomrieť alebo sa upiť k smrti. Veľa som rozmýšľal o samovražde," povedal vtedy pre televíznu stanicu Sky Sport. Trpel zároveň bulímiou - chorobným prejedaním sa.
Duševná prázdnota v Gascoignovej mysli prepukla, keď mu každý anglický profesionálny klub dal jasne najavo, že ho nepotrebuje. Ani jeden s ním nechcel uzavrieť kontrakt. Žiadny tím na ostrovoch nemienil podstúpiť také riziko.
Rodák z Gatesheadu, predmestia prístavného mesta Newcastle, odštartoval kariéru raketovo. Už v štrnástich rokoch mu tamojší klub ponúkol zmluvu. Výsledkom trojročného tréningového úsilia bol jeho debut v drese United v prvej divízii.
Zažiaril na MS '90 v Taliansku
V roku 1988 prestúpil do Tottenhamu Hotspur. Za dva milióny libier. Taký drahý nebol v tom čase ani jeden britský futbalista. Práve tu si vytrpel najviac. V pohárovom finále proti Nottingham Forest si roztrhol väzivo v pravom kolene a dlhých šestnásť mesiacov si musel od futbalu oddýchnuť.
Ešte predtým sa dočkal proti Dánsku veľkej premiéry v anglickej seniorskej reprezentácii. Odohral za ňu celkom 57 stretnutí a strelil desať gólov. Vrcholom boli majstrovstvá sveta 1990 v Taliansku, kde sa Anglicko prebojovalo do semifinále. Po faule na pravého obrancu Thomasa Bertholda brazílsky rozhodca Wright nezaváhal ani na sekundu a Gascoignovi, najlepšiemu hráčovu zápasu, ukázal žltú kartu. V poradí druhú na turnaji, čo znamenalo stop na nasledujúce stretnutie. V tej chvíli mali Angličania do finále rovnako blízko ako Nemci.
Nakoniec si zverenci trénera Bobbyho Robsona záver šampionátu nevychutnali. Nemecko postúpilo ďalej po víťazstve v jedenástkových rozstreloch a neskôr sa stalo majstrom sveta. Londýnska firma Christie vydražila na aukcii dres Gascoigna z tohto zápasu za 30-tisíc libier.
Na domácej pôde Gazza smútil
História sa zopakovala o šesť rokov na európskom šampionáte, ktorý usporiadalo práve Anglicko. Futbalová kolíska sa prebojovala opäť medzi posledné štyri tímy, lenže dopadla rovnako ako v Taliansku. Cestu za titulom na domácej pôde jej zatarasilo Nemecko. A znova po lotériových rozstreloch z bieleho bodu. Pre syna robotníka zo severovýchodu Albiónu to bola najväčšia futbalová tragédia.
Gascoigne sa však blysol v skupine, keď strelil nádherný druhý gól do siete odvekého rivala - Škótska. Fanúšikovia vtedy híkali nad jeho neutíchajúcou kopacou genialitou.
Jeho kariéru často prerušovali zranenia. Až štrnásťkrát sa ocitol na operačnom stole. Ale v roku 1992 konečne aj za Lamanšským kanálom. Zlákalo ho rímske Lazio. Nebolo to vydarené angažmán. Paulovi nesedel taliansky futbalový štýl zameraný na precíznu defenzívu. Jeho tvorivé chúťky narážali na ortodoxné bránenie, neraz i osobné a Gazza sa cítil ako lev v klietke, z ktorej niet úniku.
V glasgowskom Rangers našiel starú formu
Po troch rokoch sa vrátil na ostrovy. Nie však do Anglicka. Za 4,3 milióna libier ho kúpil Glasgow Rangers. Dnes už možno povedať, že to bolo jeho najúspešnejšie legionárske obdobie. Našiel starú dobrú formu a s mužstvom získal majstrovský titul. Nielen to. Po vydarenej sezóne ho zvolili za škótskeho Futbalistu roka '96.
Odvtedy išiel s výkonnosťou i životosprávou prudko dolu. Po dvoch sezónach sa presťahoval do druholigového Middlesbroughu, ktorý vymenil neskôr za liverpoolsky Everton. Potom si vyskúšal post hrajúceho trénera v čínskom klube Gansu Tianma, odkiaľ musel odísť pre problémy s alkoholom. Presne tak isto pochodil aj pri krátkej skúške v Amerike. Doterajšiu futbalovú dráhu ukončil vlani v októbri v anglickom štvrtoligovom tíme Boston United. Medzitým sa mu rozpadlo manželstvo so Sheryl, bývalou fotomodelkou, ktorú vraj viackrát fyzicky napadol.
Trpím ešte viac ako princezná Diana
"Hrať futbal je všetko, čo viem. Bez futbalu neznamenám nič. V honbe na moju osobu trpím ešte viac ako princezná Diana," vyhlásil po tom, čo najmä bulvár nešetril pikantnými príbehmi o jeho alkoholických excesoch. Už dobrý rok sú vraj minulosťou.
Vlani si dokonca zmenil aj meno. Stal sa z neho G8. Za kurióznou skratkou sa skrýva prvé písmeno jeho priezviska a číslo, ktoré nosil na drese v časoch svojej najväčšej slávy. "Nie som Paul Gascoigne, a nie som ani Gazza. Nové meno mi pomôže. Ľudia už nebudú spomínať, čím som bol, ale čím som teraz," citovala jeho slová agentúra Reuters. Jeho nové meno nemá nič spoločné so skupinou ôsmich najsilnejších krajín sveta, ktoré používajú rovnakú skratku.