Minulý týždeň som prežil bez manželky, ktorá bola študijne v Bratislave. Starostlivosť o deti a o chod domácnosti boli na mojich pleciach. Mal som už skúsenosti s jej krátkodobou neprítomnosťou, a preto som si veril. Pre istotu som však jedno z troch detí "odložil" k svokrovcom, čo sa neskôr ukázalo ako veľmi prezieravý ťah. Týždeň som prežil, ale boli to nervy. Získal som však veľmi cenné skúsenosti.
1. VSTÁVANIE. Vstaňte skôr, ako ste zvyknutí. Ak stačí vašej manželke vstať o 6.45 a budenie, obliekanie, prípravu raňajok aj vypravenie detí do 7.20 stihne, nie je isté, že to v rovnakom čase stihnete aj vy. Aspoň v prvé dni vstaňte o 6.00.
2. KUCHYŇA. Trvajte na tom, aby vám manželka pred odchodom urobila presný zoznam umiestnenia kuchynských potrieb. Naivne som si myslel, že viem, kde sa čo v našej domácnosti nachádza. Až do chvíle, kým som nepotreboval ručný mixér a waflovač. Ak si neviete poradiť, deti vám pomôžu - o rozmiestnení spotrebičov majú dobrý prehľad. Pre potraviny platí to isté, s malým rozdielom - deti nevedia, kde je cesnak a cibuľa. Alebo to taja.
3. POKRMY. Nepochybujem, že jedlo pripraviť viete. Určite však netušíte, koľko deťom trvá, kým ho skonzumujú. Časy sa môžu veľmi líšiť (kaša 3 minúty, chlieb s medom 4 minúty, zeleninový šalát 45 minút).
4. RAŇAJKY. Počítajte s tým, že vy sa naraňajkovať nestihnete. Budete sa musieť venovať iným činnostiam - príprava a balenie desiaty, obliekanie seba, popoháňanie detí, hľadanie šálov a rukavíc.
5. ÚČES. Absolvujte kadernícky rýchlokurz. Mali by ste byť schopní dievčenské vlasy aspoň rozčesať a zopnúť do vrkoča. Aj zdanlivo jednoduché činnosti môžu ráno trvať celú večnosť.
6. OBLEČENIE. Trvajte na tom, aby manželka jasne roztriedila detské oblečenie na domáce, "na von" a "do školy". Často sú medzi jednotlivými kusmi oblečenia veľmi malé rozdiely. Deti vám nepomôžu - oblečenie triedia na páči-nepáči. Nesnažte sa im oblečenie vnucovať. Ak si ho deti obliecť nechcú, nemusí to byť spôsobené ich tvrdohlavosťou. Možno práve obliekate chlapca do roláku o hlavu menšej sestričky. Aj tu je pomoc ľahká - spoľahnite sa na deti, svoje oblečenie spravidla poznajú.
7. RIAD. Umývajte ho priebežne. Nespoliehajte sa, že vytiahnete z kredenca vždy čistý. Po troch dňoch miniete aj misky a malé lyžičky. Zaschnutý riad sa umýva oveľa ťažšie.
8. POKYNY. Deti potrebujú jasné pokyny. Nemyslite si, že chápu, čo im hovoríte. Len sa tak tvária. Keď poviete "Čakaj ma v škole, prídem po teba," trvajte na tom, aby vám to dieťa zopakovalo v prvej osobe: "Budem čakať v škole, prídeš po mňa." Inak sa môže stať, že rozumelo: "Nečakaj v škole, neprídem."
9. KAMARÁTI. Zaobstarajte si presný zoznam všetkých spolužiakov a kamarátov vašich detí. Ak na vás dieťa v škole nečaká a nie je ani doma, môže ísť a) o únos a najbližší telefonát vám oznámi výšku výkupného, b) následky autohavárie a dieťa leží v nemocnici v hlbokej kóme alebo c) dieťa je u kamaráta, ktorý sa však vo vašom zozname nenachádza. Ja som dcéru zúfalo hľadal hodinu a pol. Nenašiel som. Prišla sama, bola "u Nikolky". U ktorej? Ťažko povedať, priezvisko nevedela.
10. UPRATOVANIE. Nenechávajte si ho na poslednú chvíľu. Manželka prišla hodinu po tom, čo sa mi podarilo nájsť dcéru. Za hodinu nestihnete upratať týždenný neporiadok. To dokáže len vaša manželka.
Na záver sa chcem poďakovať svojej manželke za tých tisíc malých i veľkých vecí, ktoré dokáže každý deň urobiť. S láskou, ľahkosťou a dokonalosťou. Ďalšie skúšky bude mať v máji.
danihel.blog.sme.sk
Autor: MIROSLAV DANIHEL