FOTO - ARCHÍV TASR
Uplynulý rok bol v Japonsku na prírodné úkazy bohatý. Počet tajfúnov aj zemetrasení bol nadpriemerný, veď posledný tajfún prišiel v decembri, čo je za normálnych okolností dávno po sezóne. Navyše, ničivé zemetrasenie v Niigate si vyžiadalo niekoľko ľudských životov a prvýkrát v histórii sa pri ňom vykoľajil japonský rýchlovlak šinkanzen.
Moje prvé zemetrasenie ma zastihlo hneď v prvý týždeň pobytu. Keďže prišlo v noci, zobudilo ma a znepokojilo. Postupne som si na nočné chvenie zvykal a dnes sa už na slabšie zemetrasenia nebudím. Že bolo v noci zemetrasenie, zistím podľa toho, že sa aj s "futonom" (japonský matrac, na ktorom sa spí) ráno zobudím na inom mieste izby, než som zaspával.
V októbri minulého roku prišla skúška ohňom. Do Tsukuby prišlo zemetrasenie s magnitúdom 5,8. Zastihlo ma práve na pive s viacerými európskymi kolegami. Bar, v ktorom sme sa nachádzali, bol veľmi pevnej konštrukcie, skrátka masívny betónový barak. Odrazu akoby do domu narazila plne naložená Tatra, dom začal tancovať a na najbližších pár sekúnd nepoľavil.
Tých, ktorí boli v Japonsku ešte iba krátko, prepadla úzkosť, ale žiadne výkriky nepadli. Ostatní si ten zážitok vychutnávali. Zemetrasenie postupne slablo a o 2 - 3 minúty bolo po ňom. V televíznych správach ihneď odvysielali miesto epicentra a keď sme zistili, že bolo v Tsukube, boli sme na to náležite hrdí.
Zemetrasenie v Niigate prišlo koncom októbra s magnitúdom 6,8 a následky tomu zodpovedali. Bol som práve v Mite, asi 180 km od epicentra, vonku a na relatívne veľkom priestranstve. Práve fakt, že som nebol v budove, bol pre mňa veľmi nepríjemný. To, že sa chveje celý dom, som už prijímal bezstarostne. Ale myšlienka, že sa chveje všetko, kam až dovidím, že jediná pevná vec, na ktorej stojím odmalička, je taká nepevná a môže sa kedykoľvek zosunúť, ma znepokojovala. V tej chvíli som nevedel, že ľudia ani nie 200 kilometrov odo mňa bojujú o holý život.
Na záver ešte pár postrehov k japonským stavbám. Dajú sa rozdeliť na dva druhy - pevné a ťažké betónové stavby a ľahké domy z dreva. Pri masívnych betónových budovách sa dá predpokladať, že ani silné zemetrasenie neporuší ich konštrukciu a vydržia pohromade. Naopak, ľahké drevené domčeky (aj napriek ich pružnosti) spadnú oveľa skôr, ale zavaleným ľuďom nehrozí až také nebezpečenstvo. Samostatnou kapitolou sú výškové budovy - väčšinou majú pevnú oceľovú konštrukciu a v základoch bývajú odpružené, často aktívne.
nemsak.blog.sme.sk
Autor: SLAVOMÍR NEMŠÁK(Autor študuje v japonskej Tsukube)