ju ratifikovali Litva a Maďarsko, čo nevidieť by mohli nasledovať i Taliansko, Cyprus a Lotyšsko.
Na celounijné uzákonenie však treba súhlas všetkých štátov únie, a áno zatiaľ nie je zďaleka všade isté. V Británii, Česku, ale aj Poľsku, Dánsku či Írsku euroskeptici voličov presviedčajú, že unijná ústava otvára cestu k akémusi európskemu superštátu. Nahráva im neinformovanosť väčšiny Európanov, ktorú potvrdil i Eurobarometer.
Kritike spoločnej ústavy chce čeliť i Európsky parlament, ktorý má v celoeurópskom meradle po národných vládach a novinároch najväčší kredit u občanov. "Chceme do troch dní vyvrátiť každé klamstvo o ústave," sľubuje šéf ústavného výboru parlamentu Jo Leinen. Odporcovia ústavy medzi poslancami naopak hovoria o "ideologickej polícii".
Európsky parlament už schválenie ústavy skoro štvorpätinovou väčšinou odporučil. Spôsob ratifikácie je v štátoch únie rozdielny. Niekde stačí súhlas parlamentu. Inde vlády do rozhodovania zapájajú občanov priamo a usporadúvajú referendá, ktoré však nie sú všade záväzné. Rad ľudových hlasovaní začnú Španieli 20. februára. Na jar by mali byť referendá i v Portugalsku, Holandsku a vo Francúzsku, v lete v Luxembursku. Potom majú o európskej ústave hlasovať ešte Poliaci, Dáni, Briti a Česi.
Podľa niektorých analytikov i politikov je text ústavy na rozhodovanie v plebiscitoch príliš zložitý. V niektorých krajinách je argumentom proti referendu i to, že ich občania priamo nehlasovali ani o národných ústavách.
Najväčším problémom schvaľovacieho procesu zostáva nízka informovanosť. Podľa Eurobarometra o európskej ústave vie "všetko" 11 percent Európanov, "len veľmi málo" 56 percent. Zostávajúca tretina o tejto právnej zmluve s ústavnými prvkami ešte ani nepočula. Niet teda divu, že za ústavu je len 49 percent Európanov.
U zástancov ústavy budí z desiatky krajín, kde je usporiadanie referenda (skoro) isté, najväčšie obavy Veľká Británia. "Politickú bitku o podpore verejnosti ústave môžeme vyhrať v 24 z 25 krajín," mieni riaditeľ vplyvného bruselského Centra pre európsku politiku (EPC) John Palmer. Neisté je schválenie ústavy aj v Česku, Poľsku, Írsku a Dánsku. Vo Francúzsku a Holandsku spájajú oponenti ústavy referendum s otázkou vstupu Turecka do EÚ. V Belgicku preto z uvažovaného referenda zrejme zišlo úplne.
Autor: David Zelinger, Brusel