Súčasný líder sociálnych demokratov Stanislav Gross (v pravo) sa v sobotu opäť stretol so svojím vyzývateľom Zdeňkom Škromachom. Rozhodujúci boj o post šéfa strany zvedú na zjazde v marci. FOTO - ČTK
Sobotňajšie zasadanie výkonného výboru českých sociálnych demokratov prijalo akčný program, sľubujúci nižšie dane pre ľudí s podpriemernými príjmami. Plán znamená len veľmi mierny, skôr kozmetický odklon od donedávna ortodoxne ľavicovej politiky strany, založenej na posilňovaní roly štátu a zvyšovaní miery prerozdeľovania. K podstatnej zmene v politike sociálnych demokratov nedôjde.
Aj napriek tomu sa premiérovi a úradujúcemu predsedovi strany Stanislavovi Grossovi podarilo akčný plán presadiť iba v opakovanom hlasovaní. Nadarmo vyzýval stovky delegátov, aby zanechali utopické a populistické postoje k sociálnemu štátu, ktoré doteraz presadzovali. "Do európskeho sociálnodemokratického prúdu sa prirodzene musíme zaradiť bez dogmatického lipnutia na starých víziách," presviedčal ich Gross márne.
Širšie vedenie naopak v sobotu prijalo aj základný program, ktorý by mal po schválení na marcovom zjazde záväzne určiť ďalšie smerovanie českej ľavice. Program spísali odborné komisie vedené Grossovým vnútrostraníckym rivalom, podpredsedom strany a predstaviteľom jej ľavého krídla Zdeňkom Škromachom. Celý sa nesie v duchu Škromachovho obľúbeného hesla - "obhajoby tradičných sociálnodemokratických hodnôt". Odmieta napríklad poplatky v školstve a v zdravotníctve, aj privatizáciu v tomto odvetví.
Snahou posunúť stranu viac do stredu sa Gross pokúša dostať sociálnu demokraciu z hlbokej krízy identity, ktorá vlani zapríčinila jej tri porážky vo voľbách do európskeho parlamentu, českého senátu a v krajských voľbách. Demokratickej ľavici navyše trvalo klesajú preferencie a v prieskumoch ju už definitívne predbehli komunisti. Nové vedenie strany na čele s Grossom sa od leta pokúšalo tento trend zvrátiť populistickejšou politikou, aby nalákala späť svojich voličov, čo podľa nich utiekli ku komunistom.
To však nepomohlo, prišli iba ďalšie dve volebné porážky. Popularita opozičnej pravicovej ODS naopak dosiahla historický rekord, keď prekročila v niektorých prieskumoch 35 percent (sociálni demokrati majú okolo 12).
Gross sa teraz v priebehu pol roka pokúša reagovať ďalším obratom, ktorým pre zmenu chcel odčerpať voličov ODS. Začal hovoriť o modernej sociálnej demokracii a z okruhu jeho najbližších spolupracovníkov, ministra financií Přemysla Sobotku a podpredsedu vlády pre ekonomiku Martina Jáhna začali zaznievať pre väčšinu straníkov kacírske nápady, ako je spoluúčasť pacientov v zdravotnej starostlivosti či možnosť deregulácie nájomného.
Sobotňajšie rokovanie ukázalo, že sú podobné veci v strane stále ešte nepriechodné. A aj keby sa ich Grossovi podarilo v partaji presadiť, je otázka, či by zabrali na verejnosti. V tejto chvíli je príliš zrejmé, že ide aspoň zo strany premiéra iba o taktický ťah pred voľbami, ktorý neodzrkadľuje ani jeho vlastné presvedčenie.