BRATISLAVA - Zhruba 270 miliónov korún zaplatili záujemcovia za prvé tisícky kubíkov kalamitného dreva vo Vysokých Tatrách. Štátne lesy TANAP-u už vypísali druhé kolo konkurzu, tento rok by chceli vyťažiť dve tretiny zo všetkého dreva, ktoré padlo vo vlaňajšej novembrovej víchrici. Napriek tomu lesníci tvrdia, že budú v strate. Ochranárom sa to nezdá.
"Dostaneme od firiem milióny, ale do rezervy na revitalizáciu lesov sa nedá rátať so všetkými peniazmi. Treba odrátať réžiu, výstavbu a úpravy dopravnej siete, drevoskladov a podobne," povedal hovorca Štátnych lesov TANAP-u Marian Šturcel. Podľa neho bude podnik pri základných prácach obnovy lesa v desaťročnom období v mínuse a bude musieť hľadať ďalšie zdroje.
Juraj Lukáč z lesoochranárskeho zoskupenia Vlk hovorí, že keby lesníci len obnovovali les, ani nie je možné, aby boli v mínuse. "Ale z toho, čo povedali, vidieť, čo chcú z peňazí z vyťaženého dreva platiť - infraštruktúru, možno aj iné stavby," hovorí.
Ak by lesníci vyťažili dva a pol milióna kubíkov dreva, museli by podľa Lukáča zarobiť o niekoľko desiatok percent viac, ako je suma potrebná na obnovu lesa, ktorú oficiálne oznámilo ministerstvo pôdohospodárstva. Minister Zsolt Simon odhadoval, že lesníci dostanú z predaja popadaného dreva zhruba dve miliardy korún. "Zisk z predaja dreva bude určite vyšší ako náklady na najbližších desať rokov," hovorí Lukáč.
Niektoré z víťazných firiem z prvého kola súťaže o drevo sú už v teréne a ťažia. Podľa Šturcela je síce veľa snehu, ale firmy majú techniku, s ktorou to dokážu. "Čím skôr spracujú, tým lepšie drevo zhodnotia," hovorí.
Záujemcovia o ďalšie drevo si prehliadajú okolie Vyšných Hágov, Tatranskej Lomnice a Dolného Smokovca. Lesníci ponúkli ďalších 300-tisíc kubíkov dreva. "Vdruhom kole je dreva o niečo menej, ako sme predpokladali, lebo tu sme potrebovali aj výnimku ministerstva životného prostredia a bola nižšia, ako sme žiadali," hovorí Šturcel.
(rf)