Poznali ste sa s Marošom Sýkorom? "Nebojím sa týchto otázok," povedal bývalý riaditeľ SIS Lexa, ale neodpovedal. Práve u dnes už mŕtveho bossa bratislavského podsvetia Sýkoru si totiž podľa polície objednal vraždu Róberta Remiáša.
Na poznámku, že tajná služba pod jeho vedením vyvolávala v spoločnosti atmosféru strachu, keď sledovala kritických novinárov, povedal, že túto atmosféru vyvolávali politické štruktúry, ktoré sa snažili dostať pred rokom 1998 k moci. Napríklad o v tom čase zhorenom aute novinára Petra Tótha vraj nič nevie.
Pred pár dňami okresný súd Lexu po prvýkrát uznal za vinného - v kauze triptych podľa súdu zneužil svoju právomoc, keď vyčlenil 200-tisíc dolárov na akciu, ktorá mala "zachrániť" pred predajom obraz z banskobystrického biskupstva. Obraz však vtedy nebol na zozname kultúrnych pamiatok a biskupstvo ho predať mohlo. SIS navyše nemá právomoc takto zasahovať - má iba zbierať a vyhodnocovať informácie a tie potom poskytovať napríklad polícii.
Lexa na otázku redaktorky, že podľa akého paragrafu akciu rozbehol, povedal, že podľa paragrafu dva zákona o SIS, ktorý však o ničom takom, čo Lexa mohol urobiť, nehovorí. Lexa povedal, že sa snažil chytiť "medzinárodnú mafiu" a určite nie zdiskreditovať biskupa Baláža.
Odpovedal zoširoka, biskupa nazýval "otec biskup Baláž". Spochybňoval sudkyňu Ivetu Halvoňovú aj zdravotný stav bývalého prokurátora Michala Serbina, ktorý mu v diskusii oponoval. Serbin bude podľa agentúry SITA reagovať cez svojho právneho zástupcu. Halvoňová už podala trestné oznámenie na Lexovho advokáta a poslanca Jána Cupera, ktorý povedal, že rozhodla na politickú objednávku z ministerstva spravodlivosti.
Lexa spochyňoval aj svedka Oskara Fegyveresa, ktorý proti nemu svedčil v kauze únos Michala Kováča ml. a roky sa musel skrývať v zahraničí. Únos amnestoval Vladimír Mečiar ako zastupujúci prezident a Lexu dôvody, ktoré Mečiar spomenul, "uspokojili". On ho vraj na to nenahováral. (mož)