Kaník hovorí, že v deväťdesiatych rokoch väčšina firiem bojovala o prežitie a občas odvody neplatila. Odvolal sa na to, že aj nemocniciam a železniciam odpúšťali penále, a opýtal sa, či teraz všetkých ich riaditeľov budeme označovať ako "amorálne kreatúry".
Poslanca Smeru Juraja Blanára sa Kaník spýtal: "Vy hovoríte o trestnej zodpovednosti?" a vyzval ho, aby Smer požiadal o zverejnenie nedoplatkov svojich poslancov voči Sociálnej poisťovni. Podľa neho mnohí z nich nezaplatili za svoje firmy dodnes ani odvody, nieto penále. Blanár povedal, že on dlhy voči poisťovni nemá a že o výzve budú v strane hovoriť.
Ľubomír Lintner povedal, že ide o zodpovednosť strany, ktorá ministra nominovala. Nevylúčil, že koaliční poslanci sa pri hlasovaní o dôvere ku Kaníkovi v parlamente zdržia, čo bude "vyjadrením ich postoja".
Ľudovít Kaník. Foto - SME, Pavol Funtál
Kaníkovo tvrdenie, že neporušil zákon, neobstojí. Neplatiť, či krátiť odvody je trestné, minulý rok do konca októbra za tento čin odsúdili 112 osôb.
Zákony o fonde zamestnanosti a o zamestnanosti hovoria, že zamestnávatelia musia platiť príspevok fondu a neskôr úradu práce, a to "v deň, ktorý je určený na výplatu príjmov zamestnancov". Platiť odvody na nemocenské a dôchodkové zabezpečenie zaväzuje zamestnávateľov aj zákon o Sociálnej poisťovni, a to rovnako v deň výplaty. Keď Kaníkova firma nezaplatila včas odvody do zdravotnej poisťovne, porušila zasa zákon o zdravotnom poistení, financovaní zdravotného poistenia a o zriadení Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Zamestnávateľov tiež zaväzuje platiť najneskôr v deň výplaty.
Za každý deň omeškania nasleduje penále a je možné udeliť aj pokutu. Trestné oznámenie poisťovne využívajú až ako poslednú možnosť.
Sociálnu a zdravotnú poisťovňu možno v "odôvodnených" prípadoch požiadať, aby penále odpustila.
Autor: haj