Účasť na irackých voľbách bola vyššia, ako sa očakávalo. Volebná komisia pôvodne tvrdila, že voliť prišlo 72 % ľudí, potom odhad znížila. Iracký policajt dohliada na rad pred volebnou miestnosťou v Basre. FOTO - TASR/EPA
BAGDAD - Iračania ukázali, že chcú o svojom osude rozhodovať sami: na včerajšie voľby ich prišlo viac, ako sa očakávalo. Nie však toľko, ako pôvodne tvrdila volebná komisia. Dve hodiny pred uzavretím volebných miestností jej členovia hovorili, že na voľbách sa zúčastnilo 72 percent voličov, potom svoj "odhad" poopravili na 60 percent. Ako to skutočne je, povie až dnes.
Napriek tomu, že čísla neboli až také presvedčivé a najmä Bagdadom počas volieb aj po nich otriaslo niekoľko výbuchov, voľby považujú pozorovatelia za relatívny úspech. Ľudia sa nebáli prísť voliť, hoci sa im vyhrážali teroristi a bezpečnostné opatrenia ich nútili do volebných miestností prejsť aj niekoľko kilometrov peši.
"Toto je demokracia," povedala pred volebnou miestnosťou Karfia Abbasiová. Reportérom hrdo ukazovala prst namočený do fialovej farby - dôkaz, že bola voliť. Na viacerých miestach - hlavne na kurdskom severe a šíitskom juhu ľudia pred volebnými miestnosťami tancovali, objímali sa s policajtmi a plakali. V sunnitských oblastiach sa voliť príliš nehrnuli, ale že by sunniti voľby totálne bojkotovali, o tom sa nedá hovoriť.
Voľby poznačilo aj násilie: hoci do našej uzávierky neprišlo k žiadnemu "spektakulárnemu" útoku, ako predpokladali niektorí experti, počas volieb zomrelo najmenej 30 ľudí. K viac ako desiatim útokom, hlavne v Bagdade sa prihlásil terorista Abú Zarkáví. Tentoraz "nasadil" samovražedných atentátnikov, ktorí sa odpaľovali v radoch pred volebnými miestnosťami.
Výsledky volieb, ktoré zmenia tvár Iraku a preveria americkú doktrínu demokratizácie arabského sveta, sa očakávajú do niekoľkých dní. Najväčší favorit volieb - šíitska koalícia Zjednotené iracké spojenectvo už včera naznačovala, že si je istá víťazstvom. Keďže 60 percent Iračanov sú šíiti a ich účasť bola asi najsilnejšia, zrejme sa nemýli.
Hlavne sekulárni Iračania sa obávajú, že víťazstvo šíitov bude viesť k presadzovaniu islamského práva a praktikám typickým pre Irán. Sunniti sa zasa obávajú, že ako menšina s najmenej aktívnymi voličmi sa dostanú na druhú koľaj.
Fakty o voľbách
podľa irackej volebnej komisie prišlo 72 percent zo 14,2 milióna voličov, neskôr tvrdila, že je to len odhad: reálnejšia účasť je 60 percent, počas dňa sa odohralo najmenej 10 teroristických útokov, zomrelo najmenej 30 ľudí, výsledky volieb budú známe do piatich dní.Autor: mik