Aj o užitočnosti a neužitočnosti

Podpredseda Slovenského olympijského výboru (SOV) zodpovedný za letné športy a riaditeľ bratislavského osemročného športového gymnázia Vladimír Miller nad dilemou Národné tenisové centrum kontra školstvo krútil fúzami so slovami: „Cítim sa ako schizofreni

k.“ Posty, ktoré zastáva, sa očividne nebijú, až problém ich dal zbytočne do súvislosti. Päťdesiatštyriročný bývalý moderný päťbojár vysvetľoval. Spojitosť chápal len čiastočne - vo financiách a potrebe niečo robiť.

Pohľad vrcholového funkcionára

„Slovenský šport sa kryštalizuje tak, že svetové výsledky, ktoré nie sú len otázkou obdobia či jednotlivca, dosahujeme vo vodnom slalome, kanoistike, streľbe a tenise. Nádejná mládež sa črtá v atletike. Nevidím preto dôvod, prečo by tenistom nemala vláda prispieť na výstavbu centra. Tenisová robota prináša ovocie v Davis cupe, Fedcupe, v mládežníckych kategóriách. Je zárukou dlhodobosti. Táto istá vláda vydala veľké prostriedky na rekonštrukciu futbalových štadiónov pred európskym šampionátom do 21 rokov roku 2000 u nás. Futbal nedokázal nič v Sydney, z práce s mládežou v ňom nič nevyklíčilo, budúcnosť je hmlistá. Tu som hľadal porovnateľný protipól užitočnosti a neužitočnosti. Tenisti si centrum zaslúžia,“ jasne zdôvodňoval V. Miller.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Názor kantora

Na „Millerovom“ športovom gymnáziu maturovala plejáda známych reprezentantov. Napríklad práve tenista Hrbatý. „Navštevovali či navštevujú ho majster sveta v horskej cyklistike Polc, futbalista Soboňa, zjazdárka Zuzulová, gymnastka Adamská.

„Slovenský školský šport nesporne dotáciu potrebuje. Som riaditeľom bratislavskej školy, ktorá má predsa aké-také vybavenie, ale aj existenčné problémy. Viem, v akom dezolátnom stave sú školské telocvične napríklad na východe Slovenska. Sú bez základných hygienických zariadení. My si deväťdesiat percent priestorov prenajímame. Plaváreň na Pasienkoch, halu Mladosť s posilňovňami, atletickú halu Elán, špecializované gymnastické i zápasnícke priestory. Naša škola je drahá. Školné síce rodičia nehradia, ale v posledných rokoch už musia platiť výstroj, sústredenia a výdavky spojené so súťažami,“ hovorí Vladimír Miller, ktorý plne chápe akútnu potrebu projektu: „Vráťme šport do škôl.“

SkryťVypnúť reklamu

Ibaže, zatiaľ nepočul o systémovosti krokov. „Nie som si istý, že 320 miliónov na tenisové centrum, či lepšie 195 miliónov, ktoré idú z Fondu národného majetku, by školám pomohlo,“ povedal a jedným dychom zdôraznil, že pri súčasnom „nesystéme“ a financovaní športu si nevie predstaviť, ako by vznikol systém.

Existuje riešenie

Podpredsedu SOV nadvihovalo zo stoličky, keď sa zamýšľal nad hlúpym rozhadzovaním v našom športe, z čoho kabinetne vyzdvihol futbalový príklad s ME do 21 rokov. Povzdychol si: „Nikde a nikdy sa nenájde vinník.“

Vladimír Miller ilustroval ružovejšiu slovenskú možnosť na dánskom príklade. Teda s krajinou síce nesporne bohatšou, ale rozlohou a počtom obyvateľov približne totožnou s nami. Bol tam nedávno na návšteve s predsedom SOV Františkom Chmelárom. „Dáni rozčlenili šport a telovýchovu do troch skupín - toptím, zväzovú sféru a regionálny šport. Všetko financujú z výťažkov lotérie Loto. Šport u nich patrí ministerstvu kultúry, ktoré na tieto peniaze nesiahne. Naopak, športové organizácie dávajú ministerstvu desať percent, ktoré slúžia na kongresy, semináre, projekty, ktoré by sa dali zhrnúť pod názvom - pre zdravie národa,“ opísal V. Miller, podľa ktorého by všetko vyriešilo, keby výťažky zo slovenských číselných lotérií tiekli priamo do športu. Predpokladný výťažok za tento rok z nich má byť 550 miliónov korún, V. Miller nevylučuje, že ide o skromnejšiu časť, než je skutočnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 657
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 428
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 731
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 324
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 430
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 685
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 944
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 254
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu