BRATISLAVA – Prvé rokovania krajských samospráv v Košiciach a Bratislave príliš nevyjasnili, ako budú župné úrady vyzerať. V Bratislave poslanci odhlasovali zriadenie úradu samosprávneho kraja, o jeho štruktúre rozhodnú neskôr. Približnú predstavu o veľkosti úradov poskytol bratislavský župan Ľubo Roman: „Počet úradníkov bratislavského celku by nemal presiahnuť 90 ľudí.“
Kým v Banskobystrickom kraji sa otvorene diskutuje o politickom obsadzovaní úradníckych stoličiek, Roman odmieta, že by sa v jeho úrade mohlo vyberať podľa politických nominácií. Výnimku budú tvoriť len podpredsedovia, ktorých si regionálni poslanci zvolia zo svojich radov.
Úrady sa budú rozrastať postupne, ako budú regionálne samosprávy preberať právomoci. V Bratislave poslanci regionálneho zastupiteľstva debatu o organizačnej štruktúre župného úradu preložili na január.
Prvý väčší balík odovzdaných právomocí sa bude týkať kultúry. Samosprávy sa o kultúrne zariadenia a kultúrny rozvoj začnú starať od apríla.
Po odovzdaní kompetencií by mali ľudia odchádzať z okresných a krajských úradov. Predpokladá sa, že veľa prepustených odborníkov zamestnajú miestne a župné úrady.
Najväčšou úlohou pre úradníkov v novovznikajúcich úradoch samosprávnych krajov bude príprava krajských rozpočtov, ktoré zastupiteľstvá musia schváliť do konca marca. Dovtedy by úrady mali vypracovať aspoň základy stratégií v školstve, zdravotníctve, sociálnych veciach, kultúre, doprave, preprave, regionálnom rozvoji a cestovnom ruchu.
Úradníci VÚC sa budú starať o každodenné vybavovanie agendy krajov. Regionálni poslanci budú zasadať iba občas. Na rozdiel od úradníkov nebudú brať pravidelný plat.
PETER KUNDER