Róbert Glajza.
ŠTARTFOTO -JAKUB SÚKUP
ST. WENDEL - Tridsaťtisícové mestečko St.Wendel v blízkosti hraníc s Luxemburskom a Francúzskom bude cez víkend už siedmym nemeckým mestom v histórii, ktorému zverili MS v cyklokrose. Prvým bol pred 50 rokmi Saarbrücken a posledným v roku 1997 Mníchov. Šampionát má poradové číslo 56 a štartuje na ňom 250 jazdcov.
Slovensko reprezentuje sedem cyklokrosárov, pričom pre jazdiaceho trénera Róberta Glajzu to bude medzinárodná rozlúčka. Od 1. januára 2005 je desaťnásobný majster Slovenska v cyklokrose trénerom cestárov v tíme ŽP Šport Podbrezová. Kategóriu žien a mužov do 23 r. neobsadzujeme.
Šancu na prekvapenie majú juniori, z ktorých Róbert Gavenda je siedmy vo Svetovom pohári. "Nemáme veľké oči, každé umiestnenie juniorov do 20. miesta bude úspechom," konkretizuje tréner Glajza, ktorý sa predstaví v pretekoch mužov-elite. "Pôjdeme štyria, čo je dosť veľký tím na taktizovanie. Úspech bude, ak jeden skončí v dvadsiatke. Trať je komplikovaná a náročná, každá chyba môže ohroziť lepšie umiestnenie."
Naši terény v St. Wendeli poznajú, pred rokom si ich vyskúšali vo Svetovom pohári. Okruh je 2800 m dlhý, na podklade sa striedajú asfalt a tráva. Prevýšenie je 74 metrov.
Svorku nenásytných predátorov predstavujú belgickí cyklokrosári. V poslednom čase ťažko hľadajú konkurentov a bolo by prekvapením, keby si nechali vziať tituly. Pred rokom sa zo zlata tešil Bart Wellens v kategórii elite, Kevin Pauwels medzi mužmi do 23 rokov, junior Niels Albert a Francúzka Laurence Leboucherová. Aj teraz Belgičania dominujú vo Svetovom pohári. Najhorúcejším želiezkom je suverén sezóny Sven Nijs.
V tejto sezóne sa podarilo zdolať belgických dravcov iba dvom pretekárom, Čechom Mlynářovi a Ausbuherovi. Česi majú najväčšiu šancu narušiť belgickú hegemóniu. Nebezpečenstvo pre favoritov predstavuje aj nestarnúci Holanďan Groenendaal, Švajčiar Heule a talianskou nádejou je Franzoi.
V doterajšej histórii sa zo Slovákov z titulu tešil iba Ondrej Glajza, ktorý má okrem amatérskeho z Pont-Chateau (1989) aj juniorský primát z roku 1984 v holandskom Osse. Striebro má Vojtech Bachleda, ktorý žije v Kanade, bronz Peter Hric, žijúci v Luxembursku.
Najúspešnejším pretekárom histórie MS je Belgičan Eric de Vlaeminck, ktorý v rokoch 1966 - 1977 získal sedem zlatých a jednu bronzovú medailu. (ja)
Nominácia SR
Muži-elite: Milan Barényi (Kelly's Piešťany), Václav Metlička, Róbert Glajza (obaja ŽP Šport Podbrezová), Maroš Kováč (Dukla Trenčín)
Juniori: Róbert Gavenda (TJ Slávia Kelly's Trenčín), Róbert Bachratý (CK BMX Zeleneč), Dušan Jandúch (ŽP Šport Podbrezová)
Prehľad slovenských medailistov
Zlato
1984 (Oss) - Ondrej Glajza, juniori
1989 (Pontchateau) - Ondrej Glajza, amatéri
Striebro
1992 (Leeds) - Vojtech Bachleda, juniori
Bronz
1983 (Birmingham) - Peter Hric, juniori
Najúspešnejší v histórii
1. Eric De Vlaeminck (Belg.) 7 0 1
2. Albert Zweifel (Švajč.) 5 3 2
3. André Dufraisse (Fr.) 5 2 4
4. Renato Longo (Tal.) 5 2 1
Robert Vermeire (Belg.) 5 2 1
6. Roland Liboton (Belg.) 5 1 0
7. Klaus-Peter Thaler (Nem.) 4 3 2
8. Radomír Šimůnek (Československo) 4 2 0
Bart Wellens (Belg.) 4 2 0
10. Rolf Wolfshohl (Nem.) 3 5 4
Sobota 29. januára
11.00 h juniori (na 40 min)
14.00 h muži do 23 r (50 min)
Nedeľa 30. januára
11.00 h ženy (40 min)
14.00 h muži - elite (60 min)