Nicolas Cage vo filme Honba za pokladom templárov. FOTO - SATURN ENTERTAINMENT |
V USA sa distributéri obracajú na národné cítenie Američanov - preto zvolili titul National Treasure. V Česku sa rozhodli pre výstižný, citovo neutrálny názov Lovci pokladů. A slovenská Honba za pokladom templárov? Dokonale nadväzuje nielen na Dobyvateľov stratenej archy, ale najmä na vlnu špekulatívnych kníh typu Svätá krv a svätý grál, Mesiášov odkaz a Da Vinciho kód.
V druhej polovici minulého storočia ľudí fascinovali "fakty" o mimozemšťanoch a UFO, dnes sa nechávame opantať paranojou o sprisahaní mocných, o tajomných rádoch, ktoré nebadane vládnu nášmu svetu vďaka náukám a múdrosti dávnych vekov. Je jedno, či ich voláme Nazorejci, Sionské priorstvo, templári, rosenkruciáni, slobodomurári.
Akčný dobrodružný triler producenta Johna Bruckheimera a režiséra Jona Turteltauba priznáva tieto pramene. Po likvidácii francúzskej (podstatnej) časti rádu, ktorú v piatok 13. októbra 1307 rozpútal so súhlasom pápeža Klementa V. kráľ Filip IV., sa nepodarilo nájsť bájny templársky poklad. Mnohí predpokladajú, že ho previezli do slobodnejšieho Anglicka a Írska alebo Španielska, odtiaľ neskôr do Ameriky. Skutočnosťou sú aj dobre vybavené a štedro dotované skupiny hľadačov templárskeho pokladu.
Bruckheimerova kalkulácia je obojsečná: film síce pritiahne milióny divákov, ale často sú to diváci poučení, je ťažké ich prekvapiť, ba naopak poľahky nájdu množstvo chýb a nezrovnalostí. Lenže v tomto prípade nejde o to, aby publikum film milovalo, stačí, ak prinesie do kina peniažky. A film sa už v Severnej Amerike stihol od premiéry na konci novembra zaplatiť.
Bruckheimer totiž nerobil film pre náročné publikum. Natlačil doň popri akcii na úrovni počítačových hier a prehliadky amerických historických pamätihodností toľko patriotizmu, koľko sa len zmestilo. Je tu Washington, Philadelphia, Liberty Bell - a predovšetkým Deklarácia nezávislosti, ktorá tu smiešne zastáva úlohu svätého grálu.
Snímka neuspokojí milovníkov záhad, ale ani fanúšikov Indianu Jonesa či Jamesa Bonda, pretože patriotizmus sa neznáša s nadhľadom, humorom. Jonesovsko-bondovský hľadač pokladu Benjamin Franklin Gates v podaní Nicolasa Cagea je bez štipky vtipu absurdný. Viac poteší Harvey Keitel ako mysteriózny agent Sadusky, hoci producent nedožičil hercom ani divákom radosť z hrania.
Vplyvný americký kritik Roger Ebert nezaprel sarkazmus: "National Treasure je taký hlúpy film, že ak by sa Monty Python rozhodli nakrútiť svoju verziu, mohli by použiť ten istý scenár, od slova do slova."