BRUSEL - Európska únia zrejme v pondelok obnoví vzťahy s komunistickým režimom na Kube. Vyplýva to z návrhu uznesenia, na ktoré majú kývnuť ministri zahraničia celej únie. Na texte sa podľa informácií SME už zhodli v Bruseli diplomati všetkých členských štátov.
Súhlas vyjadrili i zástupcovia Holandska, Poľska, Česka a Slovenska. Tieto krajiny únie donedávna zrušenie bojkotu represívneho režimu Fidela Castra odmietali, predovšetkým pre sústavné porušovanie ľudských práv.
Únia pritvrdila svoju politiku ku Castrovmu režimu predvlani, keď poslal na 6 až 28 rokov do väzenia 75 disidentov.
Štáty únie chcú zrušiť bojkot vlády v Havane len "dočasne" na šesť mesiacov s tým, že nezrušia kontakty s kubánskymi disidentmi a že budú naďalej naliehať na prepustenie všetkých politických väzňov.
Castro začal s niektorými štátmi únie obnovovať kontakt už na jeseň. S prosbou o zlepšenie vzťahov prišli Castrovi emisári najskôr za diplomatmi krajín, odkiaľ na Kubu prichádza najviac investícií. Kubu už roky udržiava nad vodou predovšetkým turistika. Španielsko, Portugalsko či Taliansko sa tiež snažili prinútiť na zmenu postoja ostatných členov únie.
Až ako posledné prišli na rad vzťahy s Holandskom, Poľskom, Českom a Slovenskom. Havane veľmi prekážalo, že ambasády týchto krajín pozývali kubánskych disidentov na svoje podujatia.
Podľa informácií SME zástupcovia niektorých európskych krajín vrátane Česka a Slovenska svoju podporu obnove vzťahov s Kubou podmienili tým, že aj naďalej budú na ambasádu v Havane pozývať disidentov.
Prenasledovaným ľuďom na Kube pomáhajú vraj aj zástupcovia Európskej komisie. "Čím menej o tom hovoríme, tým lepšie pre nich. Castrova tajná polícia nemá uši všade," zdôraznil včera pre SME úradník komisie, oboznámený s problematikou. DAVID ZELINGER