BRATISLAVA - Európa po necelých dvoch rokoch zrejme ustúpi režimu kubánskeho diktátora Fidela Castra. Ministri zahraničných vecí krajín Európskej únie majú v pondelok odsúhlasiť zmäkčenie vzťahov voči Kube a obnovia diplomatické styky s jej vysokými predstaviteľmi.
Na úrovni veľvyslancov únie už došlo k dohode. Za návrh sa nakoniec vyslovilo Holandsko, Poľsko aj Česká republika, ktoré zrušenie sankcií doteraz kritizovali. Podľa našich informácií ho podporí aj slovenský minister zahraničia Eduard Kukan. Tieto krajiny s dohodou súhlasili iba s podmienkou, že budú naďalej môcť pozývať na svoje ambasády aj disidentov.
Podľa predsedu parlamentu Pavla Hrušovského to však nestačí, a keby bol on ministrom zahraničia, s dokumentom by nesúhlasil.
"Celý dokument vyvoláva podozrenie, že jeho skutočnou prioritou nie je vytváranie kontaktov s opozíciou, ale vytváranie kontaktov s kubánskym režimom," tvrdí Hrušovský.
Oficiálne stanovisko slovenskej diplomacie nie je známe. "Vyjadríme sa v pondelok," povedal hovorca ministra zahraničia Juraj Tomaga.
Najtvrdším kritikom zrušenia sankcií voči Castrovi bola Česká republika. S dohodou súhlasila len s podmienkou, že bude môcť pozývať aj disidentov.
"Má to pre nás mravný, etický aj politický význam. Nie je možné nechať si diktovať od Fidela Castra, koho môžeme a nemôžeme pozývať na naše štátne sviatky," povedal SME tajomník českého ministerstva zahraničia Petr Kolář.
Kukan vraj Hrušovskému prisľúbil aspoň toľko, že bude trvať na tej istej podmienke ako Praha.
Hrušovský však nevidí "žiadny dôvod na obnovenie diplomatických stykov s Kubou", lebo Castrov režim sa nijako nezmenil. Rovnako sa vyjadril bývalý český prezident Václav Havel, či šéf najväčšej frakcie v Európskom parlamente - ľudovcov - Hans-Gert Poettering, podľa ktorého "je úplne neprijateľné, aby kubánska vláda rozhodovala, koho môžu alebo nemôžu naši predstavitelia v Havane pozývať".
Členom frakcie ľudovcov v Európskom parlamente je aj SDKÚ ministra Kukana. Poslanec SDKÚ Pavol Kubovič nepozná presný obsah vyjadrenia Poetteringa. "Nekontaktovali sme sa s Petrom Šťastným, či je to stanovisko celej EPP, alebo jeho osobné." Kubovič si však myslí, že je vecou každej krajiny, koho si pozýva na svoju ambasádu.
Šéf parlamentného výboru pre európske záležitosti Tibor Mikuš (HZDS) povedal, že izolácia môže znamenať ešte prehĺbenie rozporov. "Nediskutovať je určitá forma sankcie, ktorá sa odskúšala a nepriniesla úspech. Dialóg spojený s jasným, ale zdvorilým a neústupným poukazovaním na nedostatky môže byť zárukou postupnej zmeny na Kube," povedal Mikuš.
Proti dohode s Castrom sa veľmi ostro vyjadril Havel v článku pre francúzsky denník Le Figaro. Rozhodnutie nepozývať disidentov na recepcie členských štátov únie označil za nový diplomatický apartheid. "EÚ nemohla nájsť lepší spôsob, ako pošpiniť ideál slobody a úcty k ľudským právam v záujme ochrany ziskov európskych spoločností na ostrove," napísal Havel. Vyslovil presvedčenie, že nové členské krajiny EÚ nezabudnú na svoju skúsenosť s totalitou a nenásilným odporovaním zlu.
Únia styky prerušila po tom, ako dal Castro zavrieť 75 disidentov. Väčšina z nich je stále vo väzení, zo zdravotných dôvodov prepustil 14.
Autor: MIREK TÓDA, sp