Renomovaná ratingová agentúra Moody‘s Investors Service včera síce ocenila začlenenie domácich bánk do štruktúry silných zahraničných investorov, varovala však pred príliš optimistickými očakávaniami podnikovej sféry. „Napriek pokroku v reštrukturalizácii bánk ostáva pre celý sektor hlavným bremenom kvalita aktív. Sme presvedčení, že tento problém bude ešte nejaký čas pretrvávať, hoci štrukturálne zmeny by mali vyústiť do viditeľného zlepšenia,“ vyhlásil Otto Dichtl, autor štúdie Moody‘s venovanej vyhliadkam bankového systému na Slovensku.
Výsledkom opatrných úverových praktík domácich bánk bude podľa ratingovej agentúry len malý nárast ich úverových portfólií. V dôsledku toho budú banky nútené sústrediť sa skôr na zvyšovanie vlastnej efektívnosti a znižovanie nákladov. To má byť spojené s podstatnými investíciami do modernizácie ich systémov. „Zvyšovanie vlastnej efektívnosti bude pre banky kľúčové. Na dosiahnutie úrovne susedných krajín však bude potrebné ešte významné úsilie,“ tvrdí Moody‘s.
Nástrojom na dosiahnutie týchto cieľov sa má podľa agentúry stať rozsiahla vlna prepúšťania sprevádzaná nemalými investíciami nielen do informačných systémov, ale aj modernizácie svojich distribučných kanálov, produktov a služieb.
Na rozdiel od svojich predchádzajúcich hodnotení slovenského bankového systému opakovane uvádzala legislatívu ako hlavnú prekážku oživenia, zmenené zákony už považuje za uspokojujúce.
Po masívnom prevzatí zlých úverov v celkovom objeme viac ako 100 miliárd korún sú v rukách nových investorov už všetky tri banky, ktoré kontroloval štát. Slovenská sporiteľňa, najväčšia banka v krajine (podľa výšky bilančnej sumy), už patrí rakúskej Erste Bank, VÚB bola predaná talianskej finančnej skupine IntesaBCI. Začiatkom tohto mesiaca štát podpísal zmluvu o predaji Investičnej a rozvojovej banky, do ktorej vstúpila maďarská OTP Bank.
MICHAL NALEVANKO