
ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV
BRATISLAVA - Strategickým investorom Transpetrolu bude ruská ropná spoločnosť Jukos. Rozhodnutie privatizačnej komisie včera schválili aj ministri vlády. „Jukos ponúkol vyššiu cenu a lepšie doložil aj záujem o strategický rozvoj Transpetrolu. Tým je zaručené aj vyššie zhodnotenie 51-percentného podielu štátu,“ povedala ministerka privatizácie Mária Machová.
Podľa ministra hospodárstva Ľubomíra Haracha dal Jukos vláde prísľub vyťažiť kapacity ropovodu Družba do roku 2006 takmer na 100 percent. Teraz sa Družba využíva asi na jednu tretinu svojej kapacity.
Harach oficiálne zamietol argumenty Slovnaftu o výhodnosti jeho ponuky núdzových zásobníkov ropy. Poukázal aj na nekorektnosť ponuky vzhľadom na kontroverznú privatizáciu rafinérie pod trhovú cenu akcií. Podľa neho má štát dostatok skladovacích kapacít. „Ak sa súčasné kapacity rozšíria o pätinu, možno šestinu, bude mať Slovensko k dispozícii zásobníky na 90 dní požadovaných Európskou úniou. Druhý problém je ich naplnenie, pretože uskladnená ropa dnes postačuje na 28 dní. Na to, aby sme zvyšok nakúpili čo najvýhodnejšie, vytvára dobré podmienky prechodné obdobie do roku 2008.“
Machová poukázala na dokumenty dokazujúce, že poradca Slovnaft oboznámil s tým, že kúpnu cenu musí ponúknuť v hotovosti, a nie vecným plnením.
Za predaj 49 percent akcií Transpetrolu vláda zinkasuje 74 miliónov dolárov, teda si 3,6 miliardy korún. Peniaze neprídu v tomto roku, príprava podpisu zmluvy je naplánovaná na druhú dekádu januára.
Podpis bude závisieť aj od rozhodnutia súdov. Krajský súd v Prešove už rozhodol o zrušení predbežného opatrenia, ktorým boli zablokované akcie Transpetrolu. Otázka právneho nároku na 34 percnet akcií ale ešte nie je doriešná. Ak by súd rozhodol v neprospech štátu, bude podľa ministrov investor odškodnený.
Podmienkou transakcie je aj predaj podielu Transpetrolu vo VSŽ, ako i odpredaj benzínových čerpadiel Transpetrolu (v tendri o dvanásť čerpačiek už zvíťazila OMV).
Štát si zachováva v Transpetrole majoritu, čo mu zaručuje aj hlasovaciu väčšinu na valnom zhromaždení akcionárov. Tento vplyv dáva podľa Haracha záruky na riešenie strategických záujmov Slovenska, ako aj ochranu Slovnaftu pred prípadným obmedzovaním ťažobnou spoločnosťou.
Predstavitelia Jukosu deklarovali záujem o predkupné právo na ďalšie akcie, po zmene legislatívy by tak mohli v Transpetrole získať majoritu.
Jukos je druhá najväčia ropná spoločnosť v Rusku a zároveň vlastní piate najväčie ropné zásoby sveta. Trhová kapitalizácia Jukosu bola v roku 2000 na úrovni 9,3 miliardy amerických dolárov. Celkové tržby za rok 2000 predstavovali 8,5 miliardy dolárov. EBITDA, čiže zisk pred zdanením, odpismi a bez odpočítania úrokových nákladov za minulý rok dosiahol 5,5 miliardy dolárov, čistý zisk 3,2 miliardy dolárov. Jukos sa prezentuje ako jedna z najtransparentnejších ruských spoločností otvorených investorom. Finančné výkazy Jukosu sú tri roky vedené podľa amerických účtovných štandardov US GAAP.