
Boje na Komoroch
Desiatky ozbrojených mužov včera na úsvite vysadili motorové člny na troch miestach na komorskom ostrove Mohéli. „Povedali nám, že nie sú ozbrojení, že patria k FBI a že ide o protiteroristickú operáciu,“ cituje agentúra AFP svedka, ktorý poslal túto správu do hlavného mesta Moroni na susednom ostrove Grande Comore. Potom sa spojenie prerušilo.
Vojaci vraj rozdávali letáky, že komorský prezident Azaly Assoumani spolupracuje s al-Káidou Usámu bin Ládina. Nebolo to po prvý raz, čo obyvatelia tohto ostrova počuli o al-Káide. Letáky s portrétom Fazula Abdulláha Muhammada, komorského občana, jedného z najhľadanejších teroristov sveta, ktorý mal údajne prsty v atentátoch na americké veľvystalectvá v Keni a Tanzánii, sa tu objavujú už tri roky: prelepené nápisom „hľadá sa“.
„Nie je jasné, prečo tu títo ľudia sú. Vydávajú sa za Američanov a tvrdia, že hľadajú islamských fundamentalistov. Zopár ich hovorí po anglicky, ale všetci hovoria perfektne po francúzsky,“ tvrdí predstaviteľ Organizácie africkej jednoty Francisco Madeira.
Spočiatku muži nenarazili na odpor. Bez problémov obsadili policajné stanice v metropole ostrova Fomboni. O niekoľko hodín neskôr už minister telekomunikácií Ali Toihir oznámil v rozhlase, že armáda na ostrove Mohéli „prevzala kontrolu nad oblasťou“, ktorú v skorých ranných hodinách obsadili „zahraničné živly“. „Pri prestrelkách zahynulo päť ľudí - dvaja civilisti a traja vzbúrenci (všetci belosi). Ostatní útočníci, podporovaní zo zahraničia, padli do zajatia alebo ušli,“ dodal.
Identita komanda ostala neznáma. Veľvyslanectvo USA v kenskom Nairobi o vylodení amerických vojakov nič nevedelo. Západní diplomati telefonovali, že udalosti podľa všetkého súvisia oveľa viac s domácou politikou ako s medzinárodným bojom proti terorizmu. Podľa premiéra Hamada Madi Bolera mali zahraniční žoldnieri „destabilizovať jeho vládu“. Mohlo ísť o pokus narušiť referendum o novej ústave naplánované na 23. decembra.
Dobrodružná história i prítomnosť
Vojenské intervencie a prevraty sú v dejinách komorského súostrovia častejšie ako voľby - ostrovy pri mozambických brehoch určite držia svetový rekord. Od získania nezávislosti od Francúzska v roku 1975 tento štát zažil vojenských prevrat už viac než 20-krát.
Zo štyroch komorských ostrov sú dnes vo federácii už len dva - Mohéli a Grande Comore. Mayotte si v roku 1975 zvolil ostať pod Francúzskom a najväčší Anjouan sa odštiepil v roku 1997. Krajina s rozlohou asi ako jeden slovenský okres (1862 kilometrov štvorcových) a so 700 000 obyvateľmi bola kedysi rajom pirátov. Ani po získaní nezávislosti neprestáva jej história pripomínať dobrodružné romány. Niekoľkokrát do politiky zasiahli avantúry bývalých žoldnierov. Najslávnejší z nich, Francúz Bob Denard má na svedomí niekoľko prevratov. Prezidenta Ahmada Abdulláha napríklad mesiac po zvolení v roku 1975 zosadil a o tri roky neskor dosadil ho späť. Denard napokon skončil pred francúzskym súdom. Posledný pokus o prevrat tu bol v auguste 2001. (kl, reuters)