
Stúpenci rádia Maryja demonštrovali v októbri pred poľským parlamentom. Pre kritikov - čo je takmer celá poľská tlač i poľskí biskupi - je rádio Maryja zaujaté a zle informované o Európskej únii. FOTO - REUTERS
Každý, kto má podozrenie, že Poľsko ide zapredať svoju dušu Bruselu (a to len dekádu potom, ako ju vyrvalo z pazúrov Moskvy) je zrejme pravidelným poslucháčom rádia Maryja. Čo je pre poľských katolíkov hlas vlasteneckého kresťanstva v oceáne nemorálnej modernosti, znie kritikom ako šírenie predsudkov a dezinformovanej eurofóbie.
A ako Poľsko vstupuje do poslednej fázy rozhovorov o vstupe do Európskej únie, škriekavá opozícia rádia Maryja znie stále hlasnejšie. Poľsko čaká ešte referendum o vstupe v roku 2003. I keď prieskumy ukazujú trvalú 50-percentnú podporu členstvu v EÚ, novú ľavicovú vládu popudzuje politická sila protieurópskych síl.
Omša pod vysielačom
V univerzitnom mestečku Toruň, rodisku Koperníka, prichádzajú pútnici na omšu pod vysielač rádia, aby vzdali hold kňazskej vízii poľskej národnej čistoty, rigoróznej vidieckej nezávislosti a morálnej obnove. „Toto je hlas ľudu, hlas národného pocitu,“ hovorí otec Jacek, ktorý prišiel do Toruňa s malým stádom svojich ovečiek. „Poslucháči si neprajú prijať inštrukcie Bruselu, ktorý sa pokúša vládnuť nám spoza hraníc našej vlastnej krajiny,“ dodáva.
Rádio Maryja vysiela už desať rokov s mottom Boh, Česť a Vlasť pod krídlami otcov redemptoristov, kongregácie založenej približne pred 270 rokmi, ktorá dáva zvláštny dôraz na kázanie. „Propagandistické metódy rádia Maryja sú výnimočne deštruktívne,“ napísal nedávno šéfredaktor konzervatívneho týždenníka Gazeta Polska Piotr Wierzbicki. „Pracuje s vágnymi alúziami, akože niekto je Mason a pracuje pre tajnú službu zahraničných síl alebo má židovsky znejúce priezvisko.“
Poľské dejiny - rozdelenie medzi mocných susedov Rusko, Prusko a Rakúsko a 40 rokov komunizmu - sú živnou pôdou pre mýtus obete. „Nemôžeme našu suverenitu, náš ľud podceňovať,“ hovorí 21-ročná Marta Kosteliková, ktorá práve vystúpila z autobusu plného farníkov. „Nemyslím si, že by sme mali vstúpiť do EÚ, ale ak to urobíme, nemalo by to byť na kolenách, ale s hlavami vysoko vztýčenými.“
„Pápež nie je neomylný“
Proti rádiu Maryja, piatej najobľúbenejšej rozhlasovej stanici, stojí takmer celá poľská tlač i poľskí biskupi. Tí redemptoristov varovali, aby stlmili protieurópsky tón vysielania.
Poľská cirkev podporuje vstup do EÚ. To sa môže nepáčiť stranám, ako je katolícka Liga poľských rodín (LPR), ktorá s pomocou rádia Maryja získala v septembrových voľbách osem percent hlasov a 38 kresiel v Sejme. „Pápež nie je neomylný v politických otázkach, hoci vo veciach doktríny je,“ hovorí Maciej Giertych, šéf poslaneckého klubu LPR.
Ľavica, ktorá je pri moci, sa pokúšala zapôsobiť na Brusel návrhom skrátiť prechodné obdobie na predaj pôdy z 18 na 12 rokov. Minister zahraničia Wlodzimierz Cimoszewicz pritom vzbudil dojem, že v Bruseli ponúkol viac, než potom prezradil Sejmu, takže nastal rozruch. K útoku na ministra sa pridala aj Poľská roľnícka strana, menší koaličný partner. Na obranu farmárov sa spojili normálne značne vzdialené LDR a farmárski populisti Sebaobrana Andrzeja Leppera. Lepper potom častoval ministra takými výrazmi, že poslanci hlasovali o jeho odvolaní z postu podpredsedu parlamentu.
Na vidieku dnes žije viac než štvrtina poľských voličov. Získať ich alebo aspoň zabrániť šíreniu ich skepsy, bude najťažšou časťou proeurópskej kampane. Vláda ju sľúbila, ale zatiaľ nezačala. Dohoda s Bruselom o predaji pôdy ju ešte len čaká. Poľské požiadavky na vyššie výkupné ceny a regionálne subvencie Brusel zrejme zamietne. LPR a rádio Maryja tak získajú ďalšiu muníciu. (reuters)