Ruská športová dvojica Tatiana Toťmianinová a Maxim Marinin počas víťaznej voľnej jazdy na krasokorčuliarskych majstrovstvách Európy v Turíne. FOTO - TASR/AFP |
TURÍN, BRATISLAVA - Pred tromi mesiacmi krasokorčuliarsky svet chvíľu tŕpol, či hrôzostrašný pád na hlavu na Americkej korčuli vôbec prežije. Po štvrť roku žasne. Tatianu Toťmianinovú ako keby nešťastie vnútorne posilnilo. V stredu večer v Turíne s Maximom Marininom získali štvrtý európsky primát po sebe tak presvedčivo, že ho azda dostatočne nevyjadruje ani priepastný dvadsaťbodový náskok.
Nevynechali ani dvíhanú figúru, ktorá sa im v Pittsburghu takmer stala osudná. Tentoraz im vyšla v alabastrovej podobe. Čisto a precízne ako všetky prvky, okrem minizaváhania pri trojitom twiste.
"Mám okno, na pád si vôbec nepamätám a pozrieť sa na jeho videozáznam som odmietla," vraví 23-ročná rodáčka z Permu. Za dvanásť dní sa spamätala z otrasu mozgu a znova vyšla na ľad. "Berte to tak, že pád ani nebol. Bavme sa už o niečom inom," prosí.
Je o čom. Rusko je európskym hegemónom každej zo štyroch krasokorčuliarskych kategórií, ale v žiadnej takým výrazným ako v športových dvojiciach. V nich mu kontinentálny titul unikne len výnimočne. Naposledy v deväťdesiatom piatom v Dortmunde. Aj v turínskej Palavele ruské dvojice obsadili celý piedestál.
Víťazným zverencom Olega Vasilieva skvele vyšiel krátky program. "Na Ave Mariu nás nahovárala už predchádzajúca choreografka Svetlana Koroľovová," povedala Toťmianinová v rozhovore pre ruskú webovú stránku gazeta.ru. "Táto hudba však potrebuje životné skúsenosti. Teraz ich už máme a ideu, ktorá poletovala vo vzduchu, sme uviedli do života."
Voľnou jazdou na Šeherezádu, "klasickú melódiu s východnou štylizáciou, pri ktorej sa choreograf môže vyjašiť", Toťmianinová s Marininom potvrdili, že sú jasnými európskymi lídrami. O mesiac v Moskve zrejme to isté potvrdia vo svetovom meradle.
Väčšinu roka žijú v Amerike, ale Tatiana pripomína: "Chicago vnímame len ako miesto dlhodobej služobnej cesty. Doma nemáme také možnosti na trénovanie." Napriek tomu záver prípravy na Turín absolvovali obaja v Sankt Peterburgu.
Stamodtiaľ vyšli aj oba ďalšie ruské medailové páry. Julia Obertasová so Sergejom Slavnovom stáli na stupňoch prvý raz a hneď o stupienok vyššie ako ich rivali Maria Petrovová a Aleksej Tichonov, ktorí majú na konte už šesť medailí z ME vrátane dvoch zlatých (1999, 2000). Pôvodne trénovali spolu u Ľudmily Velikovovej, ale pred časom prešli k chýrnej Tamare Moskvinovej. "Nič lepšie sme urobiť nemohli - Moskvinová priam vyžaruje lásku k zverencom," tvrdí Slavnov a Obertasová, pôvodom Ukrajinka, mu pritakáva.
Ukrajinský pôvod má aj Aľona Savčenková z nemeckej dvojice, ktorá skončila štvrtá. Zaujímavý pár: Robin Szolkowy je mulat, syn Nemca a Afričanky. O rok na turínskej olympiáde sa zrejme nepredstavia - Savčenková normálnou cestou do februára 2006 nemecký pas nedostane, konštatuje denník Süddeutsche Zeitung.
"Aľona je ctižiadostivá, až ju treba na tréningoch brzdiť," konštatuje o nej tréner tréner Ingo Steuer, ktorý v roku 1997 získal s Mandy Wötzelovou poslednú nemeckú medailu. To je to, čo bolo a je typické pre všetkých krasokorčuliarov z krajín bývalého ZSSR a čo dovysvetľúva ich úspechy.
MARIÁN ŠIMO