BRATISLAVA - Spomedzi bežných investičných nástrojov vlani na Slovensku jednoznačne vyhrali podielové fondy. Väčšina z nich nespravila investorom nižší výnos, ako bol dvojnásobok bankových úrokov. Vďaka tomu sa stávajú čoraz obľúbenejšie. Vlani sa objem vkladov v podielových fondoch rozšíril o 70 miliárd korún, predvlani bol prírastok o 30 miliárd nižší.
Najziskovejšie, ale súčasne aj najstratovejšie boli fondy, ktoré investovali na akciových trhoch. Takmer 50-percentné zisky si pripísali tí, ktorí investovali do akciového fondu ING Viségrad Equity. Naopak, až s vyše 11-percentnou stratou skončil IAM - Globálny technologický akciový fond.
"Dobre sa darilo najmä fondom, ktoré investovali na trhoch strednej a východnej Európy," tvrdí prezident Slovenskej asociácie správcovských spoločností Ľubor Kyselý. To bude podľa neho platiť aj v budúcnosti.
Vklady v bankách sa minulý rok zhodnotili o dve až tri percentá. Argument, že na rozdiel od fondov je bankový výnos istý, podľa odborníkov už neobstojí. "Aj tie najmenej rizikové fondy - peňažné - zarobili takmer dvakrát toľko ako vklady v bankách. Ich bezpečnosť je pritom porovnateľná," myslí si Kyselý. Investícia do peňažných fondov je perspektívna asi v ročnom časovom horizonte, čo pre toho, kto potrebuje peniaze skôr, nemusí byť také výhodné. V tom prípade pripadá do úvahy termínovaný vklad.
Príležitosť zarobiť priniesli aj slovenské akcie, ktoré zarábali minulý rok jednoznačne najviac. Napríklad kurz akcií Slovnaftu sa za rok viac ako zvojnásobil a ročný výnos z nákupu akcií rafinérie bol vyše 110-percentný.
Prax investovania do slovenských akcií však podľa Vladimíra Dohnala, riaditeľa analytickej spoločnosti Symsite Research, nie je taká jednoduchá. "Slovenský akciový trh síce rastie, avšak mizivá likvidita, teda obrat obchodov, dáva bežnému investorovi rovnako mizivú šancu na tomto vývoji zarobiť. Je totiž veľmi pravdepodobné, že pre svoje zhodnotené akcie nenájde kupca. Zisk tak ostane nerealizovaný," hovorí Vladimír Dohnal.
"Slovenský akciový trh by som tak odporučil iba dobrodružným povahám a iba na investície rádovo v tisícoch či desiatkach tisícov korún," upozornil.
Investičné vyhliadky na tento rok by mali byť podobné vlaňajším. "Pri správcovských spoločnostiach a ich fondoch peňažného trhu a dlhopisových fondoch budú v roku 2005 výnosy nižšie ako v roku 2004, aj tak môžu byť dvojnásobné v porovnaní s bankovými vkladmi," predpokladá Dohnal. Aj naďalej sa očakáva posilňovanie kurzu koruny voči euru a doláru a analytici v každom prípade neodporúčajú investovať do cudzích mien ani fondov denominovaných v eurách či dolároch.
Odporúčanie na tento rok teda znie: investovať v korunách a na stredo- a východo-európskych trhoch.
Ako sa v roku 2004 zhodnotila tisíckorunáčka
- na bežnom účte v banke o 7,30 koruny, po zdanení výnosu o 5,90 koruny
- na termínovanom účte v banke o 23,80 koruny, po zdanení výnosu o 19,22 koruny
- v najziskovejšom podielovom fonde 479 korún (ING Viségrad Equity akciový fond)
- v najstratovejšom podielovom korunovom fonde z tisícky ubudlo 110 korún (IAM - Globálny technologický akciový fond, Istro Asset Management)
- na akciách Slovnaftu o 1140 korún (teoreticky)
- investíciou do českej koruny o 4,7 koruny
- investíciou do dolárov sa na tisíckorunáčke prerobilo 135 korún
- investícia do eura priniesla stratu 57 korún
Poznámka: Ak nie je uvedené inak, výpočty nezohľadňujú poplatky jednotlivých investičných produktov, dane ani infláciu