Osvienčim dnes. FOTO - REUTERS |
Viac ako štyridsať štátnikov a zástupcov európskych kráľovských rodín si dnes pripomenie 60. výročie oslobodenia koncentračného tábora v Osvienčime. Za prísnych bezpečnostných opatrení absolvujú spomienkový ceremoniál na nádvorí tábora, v tichosti zapália sviečky a vrátia sa domov. Pre Poliakov je to prestížna záležitosť, aj keď sú sklamaní, že z Ameriky príde len viceprezident Dick Cheney, a nie prezident Bush.
Udalosť bude významná aj pre bývalých väzňov: žije ich už málo a nasledujúceho okrúhleho výročia sa zrejme dočká len hŕstka. Organizátori robia všetko preto, aby bolo jasné, že spomienka je určená predovšetkým pre nich. Musí byť zrejmé, že ich hlasy a príbehy sú dôležité: aj pre to, že antisemitizmus a neznášanlivosť voči všetkým, čo sa odlišujú, stále pretrváva.
Ešte aj pred desiatimi rokmi by bola taká účasť politických aj spoločenských elít len ťažko predstaviteľná. Bolo príliš skoro od pádu komunizmu, konca studenej vojny a propagandistických vojen.
"Osvienčim sa dostáva do európskej pamäti len veľmi pomaly," hovorí bývalý nórsky hlavný rabín a dnešný izarelský poslanec Michael Melchior. Bronislaw Geremek, bývalý poľský šéf diplomacie, tvrdí, že totalitarizmus, ktorý predstavoval Osvienčim, viedol aj k vzniku Európskej únie.
Európania však stále celkom nevedia, čo bol Osvienčim a že sa týkal ich spoluobčanov. Až 40 percent Britov si napríklad myslí, že neexistoval.
V svetových a európskych médiách sa často objavujú texty o "poľských koncentračných táboroch". Minulý rok o tom, že jeho stará matka zahynula v "poľskom koncentračnom tábore," hovoril aj Michael Howard, šéf britských konzervatívcov. "To neboli poľské tábory. Táto definícia je zavádzajúca a zraňuje city Poliakov," vysvetľoval v New Yorku na fóre Spojených národov Bronisław Geremek.
Jasno v tom nemajú ani Poliaci. V stredu zverejnili prieskum, ktorý skúmal vedomosti Poliakov o Osvienčime. Podľa neho len polovica ľudí vedela, že v tábore zahynuli v prevažnej väčšine Židia. Tretina tvrdila, že najväčšou skupinou medzi obeťami boli Poliaci. Viac prekvapivo vedeli mladší ľudia. "Nie je to žiaden polonocentrismus, o antisemitizme ani nehovoriac. Aj tí, ktorí si myslia, že väčšina obetí boli Poliaci, považujú Osvienčim za mesto mučeníctva mnohých národov," komentoval výsledky prieskumu sociológ Antoni Sułek.
Chronológia
1939
1. september
Nacistické Nemecko napadlo Poľsko, začiatok druhej svetovej vojny.
1940
Január
Nacisti si vybrali Osvienčim v Poľsku ako miesto na svoj nový koncentračný tábor.
Jún
Prichádza prvý transport poľských politických väzňov.
1941
Marec
Nariadili veľké rozšírenie tábora vrátane objektu v Birkenau pre 100-tisíc väzňov.
September
Plyn, kyanid cyklón-B, použili po prvý raz.
1942
Január
Začalo sa masové vyvražďovanie Židov v Birkenau, telá pochovávali v masových hroboch alebo spálili.
1943
Máj
Príchod Dr. Jozefa Mengeleho, robil pokusy na väzňoch.
Jún
Dokončili plynové komory a krematóriá s kapacitou 5000 popráv denne.
1944
Október
Posledný raz boli použité plynové komory.
November
Plynové komory a krematóriá boli demontované.
1945
Január
Tábor evakuovali pred postupujúcou Červenou armádou.
* účasť prisľúbilo 40 štátnych delegácií,
* tri desiatky krajín zastupujú najvyšší predstavitelia štátov,
* prídu členovia kráľovských rodín európskych štátov,
* očakáva sa asi desaťtisíc hostí, medzi nimi 1000 bývalých väzňov z Osvienčimu,
* akreditovalo sa 1600 novinárov,
* v pohotovosti budú tisícky policajtov,
* oslavy budú aj napriek predpovediam o silnom mraze a snežení.
Autor: TOMASZ GRABINSKI, Vroclav,JANA MIKUŠOVÁ