Topolánek s Dzurindom (na obrázku ten menší), ktorý je vraj príkladom pre ostatných pravicových lídrov Visegrádu. FOTO - ČTK |
Predseda českej opozičnej Občianskej demokratickej strany a pravdepodobný budúci český premiér Mirek Topolánek sa v rámci príprav na prevzatie moci začína uvádzať na medzinárodnom poli. Minulý týždeň navštívil Ukrajinu, odkiaľ pokračoval do Budapešti na konferenciu o podpore malých a stredných podnikov. Okrem tejto formality absolvoval aj rokovanie s lídrom maďarského opozičného Fideszu a bývalým predsedom vlády Viktorom Orbánom.
Schôdzky medzi stredoeurópskymi pravicovými lídrami nie sú náhodné. Podľa českého denníka MF Dnes sa politici radia, ako vo voľbách, ktoré by mali byť v Čechách aj v Maďarsku v roku 2006, poraziť ľavicu. Tá okrem Slovenska vládne v celom visegrádskom priestore. A hovoria tiež o tom, ako po volebnom víťazstve čo najrýchlejšie zaviesť potrebné reformy. Vzorom pre všetkých je Slovensko.
Topolánek dokonca prišiel s nápadom vytvoriť neformálny "konzervatívny Visegrád" pravicových strán. Stretnúť by sa mali ešte tento rok v Prahe. "Je šanca, že u nás, v Poľsku aj v Maďarsku vyhrá budúce voľby pravica," hovorí Topolánek. Tento pravicový Visegrád by mohol spoločne vystupovať napríklad proti centralistickým a socialistickým tendenciám v Európskej únii.
Súčasný šéf ODS sa tak opäť vzďaľuje od svojho predchodcu Václava Klausa, ktorý stredoeurópsku spoluprácu vždy považoval za zbytočnú. Keď sa stal prezidentom, hovoril o tom, že V4 by mala nahradiť S4 (susedia) s užšími vzťahmi medzi štyrmi susedmi Českej republiky, bez Maďarska.
Orbán dokonca po stretnutí s Topolánkom podporil návrh ODS na zavedenie rovnej dane. "Uvažujeme o tom, inak stratíme konkurenčné výhody voči krajinám s rovnou daňou," vyhlásil.
Stretnutie Topolánka s Orbánom sa však v tomto bode stalo skôr symbolom stredoeurópskeho neporozumenia. ODS totiž, ako sa od pravicovej strany očakáva, naozaj presadzuje reformy. Orbánova činnosť v posledných rokoch však smeruje opačným smerom. Pravicovým lídrom je len podľa mena a pre zahraničie. Doma je jednoducho populistom, ktorý na súčasnú stredoľavú vládu útočí zľava.
V rozhovore pre stranícky denník Fideszu Magyar Nemzet napríklad Topolánek uvádzal ako jeden z cieľov svojej vlády vystupovať s nulovou toleranciou voči všetkým návrhom vlády, ktoré by viedli k nárastu vplyvu štátu na život občanov.
Počas Orbánovej vlády vplyv štátu na ekonomiku aj bežný život občanov výrazne narástol a Fidesz aj dnes vystupuje s nulovou toleranciou proti najopatrnejším pokusom vlády o čiastočné spoplatnenie zdravotníctva.