Bieloruský prezident Alexander Lukašenko otvoril minulý rok pamätník zakladateľa sovietskej tajnej služby Felixa Dzeržinského. Pamätník sa nachádza v Dzeržinove, asi 30 km východne od Minska, kde sa Dzeržinský narodil a prežil svoje detstvo. FOTO - ČTK/AP
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko dal svojim podriadeným jasne najavo, kto je v krajine šéfom. Rozhodol sa, že bude na tajné služby dohliadať osobne. "Ako hlava štátu môžem podľa ústavy sám kontrolovať silové rezorty vrátane KGB," povedal Lukašenko v utorok na stretnutí s novým vedením tajnej služby.
Lukašenko sa ujal kontroly krátko potom, čo minulý týždeň vymenoval za nového riaditeľa KGB Stepana Sucharenka, považovaného za kádrového človeka. Nahradil ním Leonida Jerina, ktorého odvolal minulý rok v novembri. Údajne preto, že sa stretol s opozíciou a médiami po zmanipulovanom októbrovom referende.
"Nemusel ho však odvolať práve preto," povedal pre SME podpredseda bieloruskej opozičnej Zjednotenej občianskej strany Aleksandr Dabravolski. Posledné Lukašenkove vyjadrenia považuje len za divadlo. "Plnú moc nad KGB má už roky," hovorí Dabravolski. Lukašenko je podľa neho posadnutý mocou, a aby si ju uchoval, urobí všetko. "Každý, kto má záujem o zmeny v krajine, je preňho nepriateľom. Celý život žije v strachu. Strach je jedinou silou, ktorá ho drží pri moci," dodáva.
Lukašenkov strach
V tieni blížiacich sa prezidentských volieb v roku 2006 sa podľa pozorovateľov bude tlak na oponentov režimu zvyšovať. Sám Lukašenko vyzval KGB, aby robila viac pri monitorovaní politického disentu.
Podľa Uladzimira Kobeca, šéfa bieloruského hnutia Zubr, ktorý na Ukrajine nedávno školil kolegov z mládežníckej organizácie PORA, sa Lukašenko obáva, aby sa v Bielorusku nezopakoval ukrajinský a gruzínsky scenár. "Bojí sa, že sa tu môže stať niečo ako na Ukrajine, kde sa tajná služba postavila na Juščenkovu stranu a nepodporovala násilné potlačenie masových demonštrácií," povedal SME Kobec. "Nebude tu žiadna ružová, oranžová, ani banánová revolúcia" vyhlásil Lukašenko ešte na začiatku roka.
Bieloruská tajná služba, ktorá si ponechala názov zo sovietskych čias, stojí v pozadí mnohých nezvestných politikov či nepohodlných novinárov.
Pozor na Kremeľ
Posledné obdobie Lukašenko vyhadzuje z jej vedenia ľudí napojených na Moskvu. "Je to trend," tvrdí opozičný líder Mikola Statkevič. Fakt, že ruský prezident Putin nenávidí Lukašenka, je všeobecne známy. Bieloruský prezident sa nemôže spoliehať, že ho Kremeľ raz nehodí cez palubu.
Na začiatku roka sa objavili úvahy, že Lukašenko pod vplyvom "oranžovej revolúcie" presunie prezidentské voľby už na tento rok, aby eliminoval opozíciu, ktorá rok 2006 vidí ako šancu na prelomenie represívneho režimu. Urýchlenie volieb však podľa Dabravolského nie je možné, lebo to nepovoľuje ústava.