pce, půjdu pěkně po lukách, dám si kvíteček za čepici a natrhám celou kytici pro pána obrlajtnanta. Ostatně se můžem přesvědčit, kdo z nás má pravdu a doufám, že se taky rozejdem jako dobří kamarádi. Tady je taková krajina, že všechny cesty musejí vést do toho Felštýna."
Originálna vzbura jednotlivca proti masovému šialenstvu. Robí Švejk "šaša" so svojím "poslušně hlásím" preto, že sa nevie inak brániť tomu, čo jeho letore bytostne nevyhovuje, alebo vo svojej úprimnej jednoduchosti koná tak, ako si myslí, že to má byť? "Ouřední blb" je najlepšia obrana, akú ľudstvo vymyslelo. Žiaden pátos, žiadne veľké gestá. Magická úprimnosť, ktorá tak strašne dráždi, že okolitý svet nevie reagovať inak, len zúrivou negáciou. Je to Švejkova genialita obyčajného človeka (ale až na hranici obyčajnosti), čo nás tak priťahuje, alebo je to hádanka, ktorú nám predkladá Jaroslav Hašek ako tvorca tejto nevšednej postavičky? Každopádne "dobrý vojak Švejk" patrí medzi najprekladanejšie a najčítanejšie diela českej literatúry minulého storočia.
Filmové spracovanie s nezabudnuteľným Rudolfom Hrušínským, verne obrazovo kopírujúce ilustrácie Josefa Ladu, síce kvalitu knihy nedosiahlo, ale príbeh je vďaka tomu známy hádam v každej domácnosti v Česku, ale i na Slovensku. Výroky dobrého vojaka sa stali ľudovým "rčením" často bez toho, aby sme si uvedomovali, že ich autorom je Jaroslav Hašek.
Román dokázal skutočne oživiť na nahrávkach, ktoré vznikali celé roky, Jan Werich. Načítal knihu takmer celú a ukázal, že v nej nie je jediné slabšie miesto. K Švejkovi sa dá donekonečna vracať a vždy objavíme, čo sme predtým nepostrehli, a znovu a znovu lúštime hádanku, či je medzi genialitou a bláznovstvom hranica, alebo nie.
Sám Hašek zažil niektoré udalosti, ktoré v knihe opisuje - zážitky z vojny, aj neúspechy v každodennom živote. Typický pražský "flamender" vystriedal v živote mnoho povolaní, ale nikdy - písal takmer každý deň - nezabudol napísať jednu príhodu - poviedku, ktorú spravidla hneď aj publikoval. C.K. monarchiu nenávidel a všetko jeho smerovanie svedčí o tom, že k Rakúsko-Uhorsku hľadal alternatívu. Poskytlo mu ju komunistické Rusko, ktoré nezodpovednému otcovi rodiny, zamestnancovi i spoločníkovi (mal večné dlhy, ktoré zabúdal splácať) učarovalo.
Ako chcel kasárenský komunizmus v Rusku zladiť so svojím bohémstvom, to sa nikdy nedozvieme. Hašek sa síce stal členom "červených" légií a československé, ktoré bojovali proti Rakúsko-Uhorsku a neskôr proti ruskej revolúcii, opustil, a po vojne vstúpil i do KSČ, ale zomrel skôr, ako sa projekt "raja na zemi pre pracujúcich" začal uskutočňovať.
Chyby v jeho osobnom živote však jeho diela nepoznačili. V roku 1921 zlúčil niektoré poviedky o Švejkovi do jedného celku a vydal v zošitovom vydaní. Kým na románe stále pracoval, jeho prvé časti sa už stali bestsellermi. Ku koncu už román diktoval, ale dokončiť ho nestihol.
Je "švejkovčina" odpoveďou na pomery v rakúsko-uhorskej armáde, alebo je to česká národná povaha? Diskusie o umení smiať sa za každú cenu a brať veci tak, ako sú, ale najmä nie priveľmi vážne, sa vedú v Česku dodnes. Doviedli povahové vlastnosti Čechov k istej kolaborácii s nacizmom alebo boli najlepšou odpoveďou na krutosť doby, keď sa už ináč brániť nedalo. Švejk je opakom Ramba a jeho patetického hrdinstva. Chce prežiť a dať sa vyhlásiť za "blba" nie je až taký bezmocný nápad.
Slovenská povaha nie je až taká blízka chápaniu "švejkovčiny", ale mnohí u nás Švejka milujú a veľmi radi sa postavia proti lacnému pátosu a bitiu sa do pŕs za Boha a národ. Aj Slováci museli a vedeli prežiť za každú cenu. Hrdinov sú plné cintoríny, ale niekto ich musí pochovať a niesť fakľu života ďalej. Hlboký obdiv k "božej prostote" je obdivom k ľudskej vynachádzavosti, keď sa zdá, že už to nejde. "Poslušně hlásím, že já vůbec nemyslím, poněvádž je to na vojně vojákům zakázáno."
Je inteligencia vo vynachádzavosti, ako prežiť za každú cenu, alebo je dačo viac? Takmer Hamletovská otázka. Stredná Európa, kde sa preháňali hordy armád a kde sa vraždilo pre menej ako halier, vytvorila typ človeka, ktorému môžeme hovoriť Švejk. Nezmyselnosti bytia sa dá brániť aj láskavým humorom. Len to treba vedieť.