Američania v Iraku zostanú najmenej dva roky. Bude to stáť veľa peňazí. FOTO- REUTERS
Americkému prezidentovi nestačia peniaze, ktoré má na Irak a Afganistan. Vojna v Iraku sa predlžuje, americké straty stúpajú a armáda hlási, že aj na budúci rok, či dokonca dva, ešte bude v krajine potrebovať všetkých vojakov, čo tam sú teraz. To všetko stojí veľké peniaze: 80 miliárd dolárov.
Práve toľko vraj George Bush požaduje od Kongresu. Minulý rok už dostal 120 miliárd na Irak a 60 miliárd na Afganistan.
Biely dom tieto tvrdenia o nových požiadavkách na rozpočet zatiaľ oficiálne nekomentuje, ale v Kongrese sa hovorí, že jeho poradcovia už vyjednávajú s kongresmanmi.
Zvýšenie rozpočtu ministerstva obrany sa administratíva snaží predať tak, že nejde len o vojenské výdavky, ale aj rozvojové programy: podporu palestínskeho lídra Mahmúda Abbása, nového ukrajinského prezidenta Viktora Juščenka, boj proti pašovaniu drog v Afganistane, či odpustenie dlhov krajinám postihnutých tsunami.
Niektorí kritici však hovoria, že kým na odpustenie dlhov juhovýchodnej Ázii ide 650 miliónov dolárov, stavba novej americkej ambasády v Bagdade si vyžiada 1,5 miliardy. Podozrivé je podľa nich aj to, že z peňazí na obnovu irackej infraštruktúry sa neminulo takmer nič. Administratíva namieta, že odboj a teroristické útoky veľa možností na výstavbu nových ciest a vodovodov nedávajú.
Vojenskí analytici považujú zvýšenie rozpočtu za realistické zhodnotenie situácie: "Myslím, že dokonca bude potrebovať viac. Nikto totiž nevie odhadnúť, aká bude sila irackého odboja, ani to, kedy budú Iračania pripravení nahradiť amerických vojakov," povedal Reuters John Pike zo spoločnosti Global Security.
K Bushovým plánom sa zatiaľ opatrne vyjadrujú demokrati aj časť republikánskych zákonodarcov. Na jednej strane hovoria, že urobia všetko pre podporu amerických vojakov v zahraničí, na druhej chcú vedieť, na čo presne peniaze pôjdu.
Americký rozpočet je aj bez týchto extravýdavkov deficitný a vojenské náklady Američanov sa od 11. septembra zvýšili o 23 percent. To verejnosť nemusí zobrať. Už teraz má pre násilie v Iraku a vzrastajúci antiamerikanizmus vo svete o vojne pochybnosti.
Suma, ktorú už na vojnu proti teorizmu Američania minuli (asi 280 miliárd dolárov), však podľa vojenských historikov nie je taká hrozná. Po prepočítaní na dnešné ceny stála americká účasť v prvej svetovej vojne 613 miliárd a Vietnam ešte o 10 miliárd viac.