s Nota Bene, tvrdí, že "tento trend pokračuje".
Dnes môže byť Bratislave asi tritisíc ľudí bez domova.
Tordová pripisuje vinu za tento vývoj "súčasnej situácii, keď sa aj vplyvom reforiem životné náklady stále zvyšujú". Pre ľudí s nízkym príjmom tým stúpa hrozba, že sa ocitnú na ulici.
Mesto postupuje podľa nej voči bezdomovcom aj s pomocou polície stále tvrdšie, ale pritom sa "nezvyšuje počet ani kapacita služieb, ktoré by uľahčili ich návrat do spoločnosti".
Eva Chudinová z bratislavského magistrátu, naopak, tvrdí, že sa bezdomovcom snažia pomáhať. V januári tvorili útulok Mea Culpa so 40 lôžkami. "Každú noc prekračuje počet ubytovaných kapacitu," hovorí. Podobnú skúsenosť má vraj aj útulok, ktorý prevádzkuje bratislavská župa. Tordová oponuje, že otvoriť útulok je to najmenej, čo treba urobiť.
Podľa Chudinovej sa počet bezdomovcov v meste nedá presne určiť, hoci minulý rok ich s pomocou polície narátali asi 600. Toto číslo nezahŕňa tých, ktorí zimu trávia trebárs v záhradných chatkách, ktoré strážia majiteľom.
Rast počtu bezdomovcov hlásia aj Košice. Podľa štatistiky Arcidiecéznej charity, ktorá sa ako jediná už 13 rokov systematicky venuje ľuďom bez domova, je ich v Košiciach minimálne 600, z toho tretina sú deti.
Jediný útulok v meste má 26 lôžok a riaditeľ charity Ján Dečo hovorí, že táto kapacita "je pre druhé najväčšie mesto absolútne nedostatočná". Mesto však tento týždeň otvára nový útulok s asi 50 lôžkami.
V Nitre je situácia podľa Mileny Bereseckej z charitatívneho centra pri Diecéznej charite stabilizovaná, len v zime je bezdomovcov viac vidieť. "V lete sa dokážu viac postarať sami o seba, kým v zime potrebujú pomoc," povedala. V Nitre je dnes 80 až 100 bezdomovcov. Charita sa snaží nájsť im prácu, sprostredkúva predaj pouličného časopisu. Niektorí si podľa Bereseckej dokážu zarobiť na ubytovňu, niektorí zostávajú aj v noci na ulici, ďalších mesto ubytuje v nocľahárni. (haj)