Janek Ledecký v marci predstaví muzikál Galileo slovenskému divákovi, jeho predchádzajúci muzikál Hamlet má namierené do USA. FOTO SME - PAVOL MAJER |
Spevák Janek Ledecký stojí niekoľko posledných rokov na hranici komercie a vybraného vkusu. Skladá a produkuje muzikály, no s dobrými témami. Po Shakespearovom Hamletovi zhudobnil osud astronóma Galilea a chystá sa ho predstaviť na Slovensku. Prečo tieto historické postavy?
"U Hamleta ma vyhecoval fakt, že išlo o najslávnejšiu drámu v histórii, ktorá prežíva storočia. Galileov výrok - A predsa sa točí - je rovnako slávny. A jeho boj za vedeckú pravdu je natoľko vznešený, že dáva predpoklad na komerčný úspech. Pritom sa tu efektne odráža aj realita."
Ledecký totiž vidí paralelu s osudom Galilea, ktorého cirkev ako vtedajší držiteľ moci nútila odvolať svoje výroky pod hrozbou upálenia, aj so súčasnosťou, politiku nevynímajúc.
"Jediný český politik, ktorý ukázal, že predvolebné sľuby myslí vážne, bola pani Marvanová. Keď zistila, že ju tlačia do niečoho, čo nechce, odišla. Ale nebolo by dobré, keby to urobili aj ďalší slušní politici, ktorých tam máme. Kto už by nám potom zostal," usmieva sa Ledecký.
Spolu s Petrom Mukom, Sabinou Laurinovou, Ivanou Chýlkovou či Pavlom Zedníčkom chce muzikál Galileo v marci predstaviť aj u nás. Už o pár dní sa kvôli tomu začnú robiť technické úpravy v bratislavskom Istropolise. Podľa riaditeľa divadla Kalich Michala Kocourka tvorcovia do predstavenia investovali "veľké financie, no už sa nám všetko vrátilo".
Nespavosť spôsobovalo Ledeckému len obsadenie ženských postáv. Ako jediné sú v diele vymyslené. Galileo mal totiž s benátskou krčmárkou tri deti - ktoré brával so sebou aj do vybranej spoločnosti a vyšších kruhov - no za svoju jednoduchú družku sa v reálnom živote hanbil.
V silnom dramatickom príbehu tak diváci nájdu nielen romantický boj človeka voči spoločnosti, ale aj intrigy, lásku a nenávisť.
(bl)