Súčasné výtvarné umenie potrebuje najmä veľkorozmerné výstavné priestory nezaťažené históriou. Jedným z takých sú dielne združenia Tranzit v Bratislave. FOTO SME - PAVOL FUNTÁL |
Po prekročení prahu výstavného priestoru pri bratislavskom jazere Zlaté piesky návštevníkovi okamžite napadne, že asi takto by mala vyzerať kunsthalle. Má totiž všetky atribúty, ktoré ju radia do tejto kategórie. Nie je to galéria ani múzeum, dokonca ani jej veľmi blízka príbuzná kulturfabrik. Výstavný priestor tvorí veľkorozmerná hala, v ktorej sa prezentuje súčasné výtvarné umenie bez ambícií zhromažďovať diela do nákladných zbierok.
Priestranná hala továrenského, rokmi zanedbaného prostredia sa po vstupe občianskeho združenia Tranzit stala jedným z najluxusnejších výstavných priestorov v Bratislave. Rozmermi aj atmosférou. Bratislave totiž až žalostne chýbajú výstavné priestory, ktoré by umožnili súčasné umenie prezentovať tak, ako si to vyžaduje. Kde by mohlo dýchať. Nepotácať sa v zajatí priestorových obmedzení, či bojovať s aurou miesta.
Do hál, ktoré "tranziťáci" nazývajú dielňami, sa vojdú nielen obrazy veľkosti 4 x 8 metrov, ako je to v prípade aktuálne vystaveného diela Michala Czinegeho. Súčasťou výstavy Večne Hladní! je aj dielo veľkosti 4 x 22 metrov ďalšieho slovenského umelca Erika Šilleho. V halách na Zlatých pieskoch nemáte pocit, že sem súčasné umenie nepatrí. Naopak. Voľne sa pohybujete medzi veľkými formátmi maľby, medzi sochou aj videom s pocitom adekvátnym konzumentovi súčasného umenia.
Škoda, že termín kunsthalle sa na Slovensku zaťažil agóniou niekoľkoročného neúspešného úsilia o jej založenie. Paradoxne k domácej situácii je to priestor volajúci po slobode a voľnosti. Termín, ktorým sa nazýva nemálo inštitúcií v mnohých európskych krajinách, sa u nás zmenil na večného strašiaka. Z čoho my robíme jeden z problémových štátnych záväzkov, je vo svete vecou štandardu.
Tak, ako má každé slovenské mesto svoju galériu či múzeum, mávajú mestá v Európe aj svoju kunsthalle či haly pre súčasné umenie. Bratislava má konečne niečo, čo sa tomuto trendu aspoň podobá. Muselo to však opäť vzísť zo súkromnej iniciatívy.
Čo je kunsthalle
Kunsthalle je novodobý termín používaný pre priestory vystavujúce súčasné výtvarné umenie. Týmto priestorom väčšinou býva veľkorozmerná hala, často bývalých tovární so zrušenou prevádzkou. Je priestranná a minulosťou architektonicky nezaťažená. To znamená, že sa nestane, aby dielo z roku 2004 bolo vedľa rokokových anjeloch či výhľad zaberal krištáľový luster z 19. storočia. Kunsthalle nie je inštitúciou zbierkotvornou - umelecké diela nevlastní a tým sa finančne ani priestorovo nezaťažuje. Jej hlavnou činnosťou je ponúkať svoje rozmerné a exkluzívne priestory prezentácii súčasného výtvarného umenia, prednáškam, sympóziám či projekciám.
So založením prvej slovenskej kunsthalle sa rátalo najneskôr vo februári 2004. V decembri minulého roka bol už konkrétny návrh, ktorý vypracoval riaditeľ odboru sekcie umenia ministerstva kultúry Martin Mašek, poslaný do medzirezortného pripomienkového konania. SME sa pokúsilo zistiť, aký je aktuálny stav. Stanovisko k budovaniu kunsthalle v Bratislave nám však ministerstvo kultúry, napriek prísľubu, do uzávierky neposkytlo. (kop)