.
"Mnohí chodia na ministerstvo sa opýtať, predstaviť firmu, projekt. Hlavne chodia s tým, že majú investorov alebo ich zháňajú. Väčšinou ich posielam do SARIO," povedal Rusko. Podnikateľ podľa neho nepotrebuje žiadnu protekciu, aby sa k nemu dostal. "Často mávam aj 20 - 30 stretnutí denne. Pozrite si moje programy," povedal.
Poslanec Jirko Malchárek sa s ľuďmi, ktorí chcú dostať k ministrovi, stretáva často. "Chcú nás napríklad presvedčiť, že ich projekty na rozvoj cestovného ruchu sú tie najlepšie," povedal. Pre Ruska vraj nezorganizoval ani jedno stretnutie. Priamo s ponukou na úplatok sa Malchárek zatiaľ nestretol, ale "rozprávajú tak, že by sa z toho dalo vydedukovať, že by sa chceli nejako odmeniť, ak by boli úspešní".
Podľa predsedu Smeru Roberta Fica, ak má niekto zámer spostredkovať kontakt s členom vlády, "závisí od toho, čo je v pozadí a ak je v pozadí biznis, tak to normálne nie je".
Poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý povedal, že doteraz nevybavoval kontakt ministra s podnikateľom a ani by to neurobil, lebo by to vnímal "ako zvýhodnenie".
Poslanec SMK Zsolt Komlósy skúsenosť s takýmito žiadosťami má, ale nie takú, že by za stretnutie s členom vlády ľudia "ponúkali výhody".
Poslanec HZDS Tibor Mikuš hovorí, že sa do podobnej situácie nedostal.
Na nezávislého poslanca Miroslava Abelovského sa ľudia obracajú často. "Dokonca si myslia, že sme všemocní. Začínajú vetou - ja som váš volič." Nespomenul si na nijaký príklad, keď by niekomu pomohol.
(mož, sp)