Ukrajinský prezident hneď na druhý deň po návšteve Moskvy vyrazil na európske turné. Včera sa na zasadaní Parlamentného zhromaždenia Rady Európy v Štrasburgu zaručil, že Ukrajina bude rešpektovať ľudské práva, pričom znovu vyslovil ambíciu čo najbližších vzťahov s Európou.
Kyjev bol za vlády Leonida Kučmu častým terčom kritiky pre nedemokratickú politiku. Juščenko by takýto obraz Ukrajiny rád zmenil. Jeho obrat od Moskvy smerom k Európskej únii je jasný. V Bruseli však prevládajú zmiešané pocity.
Európa: Neponáhľajme sa
Prijatie Ukrajiny do únie označila podpredsedníčka Európskej komisie Margot Wallströmová ako realistickú víziu budúcnosti. Komisárka pre vonkajšie vzťahy Benita Ferrerová-Waldnerová však veľké očakávania stlmila a varovala pred predčasnými krokmi.
Komisia predložila desaťbodový akčný plán pre Ukrajinu, o ktorom majú diskutovať v pondelok šéfovia diplomacií. Hovorí sa v ňom o podpore vstupu Ukrajiny do Svetovej obchodnej organizácie, zmäkčení vízového režimu či diskusii o zóne voľného obchodu.
O vstupe sa nehovorí. Nemecko či Francúzsko sú odmerané a na rozdiel od nových členov únie vrátane Slovenska či Poľska radšej ako o integrácii hovoria o "susedskej politike".
Tymošenková v práci
Ešte pred Bruselom a Štrasburgom išiel Juščenko do Moskvy. Chcel zdôrazniť, že pre Ukrajinu "ostane Rusko večným strategickým partnerom". A to aj napriek záujmu vstúpiť do EÚ.
Napriek tomu sa všetko zmení. Dôkazom je aj Juščenkov ťah tesne pred odchodom do Moskvy. Za premiérku vymenoval Juliu Tymošenkovú, čím prezidenta Vladimira Putina dosť potrápil. Tymošenkovú vnímajú ako radikálnu nacionalistku, ktorej v Rusku hrozí trestné stíhanie. V prípade návštevy ju však ako premiérku bude chrániť diplomatická imunita.
"Juščenkov krok demonštruje, že už nebude brať do úvahy názor Moskvy," napísal ruský denník Nezavisimaja gazeta.
Kremeľ si bude musieť zvyknúť, že Ukrajina je cudzou krajinou a rovnocenným partnerom.