Nemecký kancelár Gerhard Schröder spomína na obete koncentračného tábora Osvienčim (v pozadí). FOTO - TASR/AP
Kancelár Gerhard Schröder včera s pokorou hovoril o vine Nemecka i obyčajných Nemcov za neľudský nacistický režim. "Zlo nacistickej ideológie neprišlo bez predpokladov. Brutalizácia myslenia a strata morálnych zábran má svoju minulosť. Ale predovšetkým, nacistickú ideológiu chceli a vytvorili ľudia," povedal v budove berlínskeho divadla.
Tam sa včera spomínalo na obete koncentračného tábora Osvienčim, ktorý sa stal symbolom masového vyvražďovania Židov. Zoči-voči tým, ktorí pred 60. rokmi nacistické hrôzy prežili, povedal: "Hanbím sa kvôli zavraždeným a kvôli vám, ktorí ste prežili peklo koncentračného tábora." A rovnako ako nemecký šéf diplomacie Joschka Fischer na pôde OSN, včera v Berlíne Schröder vyhlásil, že Osvienčim bude navždy súčasťou nemeckých dejín.
Podobné sebakritické slová počuť zo súčasného Nemecka stále častejšie. Práve kancelár Schröder reprezentuje novú generáciu politikov, ktorá už nie je zaťažená nacistickou minulosťou a dokáže sa s ňou vyrovnať.
Pôsobí tak na Nemcov, ale aj na svet. Minulý rok sa stal prvým nemeckým kancelárom, ktorý bol pozvaný na oslavy invázie spojeneckých vojsk v Normandii. Celý svet tam oslavoval udalosť, ktorá významne prispela k porážke nacistického Nemecka. Zajtra bude zase s politickými špičkami v Osvienčime hovoriť o nacistických zločinoch.
Väčšina dnes žijúcich Nemcov už podľa Schrödera nenesie za holokaust vinu. "Ale nesiete mimoriadnu zodpovednosť," povedal kancelár a vyzval Nemcov, aby sa postavili na odpor proti antisemitizmu. "To, že antisemitizmus stále je, sa nedá poprieť."
Nič mu nedáva za pravdu viac ako nedávna protižidovská provokáciu neonacistov, ktorí sedia v krajinskom parlamente v Dolnom Sasku. Dvanásť poslancov krajne pravicovej Národnodemokratickej strany Nemecka (NPD) si minulý piatok odmietlo uctiť minútou ticha obete z Osvienčimu a radšej opustili parlament. Krátko predtým prirovnali holokaust k bombardovaniu Drážďan protihitlerovskou koalíciou.
V tieni spomienok na Osvienčim sa tak v Nemecku rozpútala ďalšia diskusia o tom, ako skrotiť neonacistov. Tí v septembri minulého roka zaznamenali v krajinských voľbách v Dolnom Sasku a Brandenbursku nemalé úspechy.
Práve zastúpenie v parlamente im dáva silnú obranu. Podľa zákona nesmú byť potrestaní za to, čo povedia na pôde parlamentu. Poslanecká imunita ich chráni aj v prípade, že budú spochybňovať holokaust. To sa podľa kancelára a väčšiny nemeckých politikov musí zmeniť. Akurát sa nevie ako.
Zákaz neonacistickej NPD stroskotal pred takmer dvoma rokmi a niektorí právnici tomu nedávajú veľkú šancu ani dnes. Saský premiér Georg Milbradt však varuje, že zákaz by krajnú pravicu len zjednotil a posilnil.
Chirac: Francúzsko na obete nikdy nezabudne
PARÍŽ - Francúzsky prezident Jacques Chirac (na snímke čtk) včera v Paríži slávnostne otvoril renovovaný a rozšírený pamätník obetí holokaustu, údajne najväčší v Európe.
Pamätník je vo štvrti Marais, kde sa oddávna sústreďovala parížska židovská obec. Už v nedeľu tu bol odhalený múr s menami 76-tisíc francúzskych Židov, ktorí boli za vojny deportovaní do nacistických vyhladzovacích táborov a z ktorých prežilo len 2500.
Chirac včera vyhlásil, že Francúzsko nikdy nezabudne "na to, čomu nedokázalo zabrániť", a podobne ako už v roku 1995 pripomenul, že za tragédiu francúzskych Židov môžu aj Francúzi a Francúzsko. Vtedy to bolo prvé takéto priznanie z úst francúzskeho prezidenta. (čtk)