BRATISLAVA - Bývalý riaditeľ SIS Ivan Lexa spáchal v roku 1995 trestný čin. Taký je výrok bratislavského okresného súdu a pre Lexu je to prvá prehra v sérii procesov, keď ho v troch kauzách oslobodili.
Lexa podľa súdu zneužil právomoci verejného činiteľa pri fingovanej kúpe triptychu Klaňanie sa troch kráľov. Cieľom akcie údajne mala byť diskreditácia banskobystrického biskupa Rudolfa Baláža.
Súd rozhodol, že Lexa má zaplatiť pokutu 500-tisíc korún a ak ju nezaplatí, má ísť na 12 mesiacov do väzenia. Rozsudok nie je právoplatný. Lexa sa na mieste odvolal s tým, že ide o "politický rozsudok" a prstom ukázal na senát. Prokurátorka Iveta Kopčová si zobrala čas na rozmyslenie.
Ministerstvo vnútra ihneď vyhlásilo, že "súdy potvrdzujú, že bývalé vedenie SIS sa dopúšťalo trestnej činnosti".
Rozsudok privítala aj cirkev, keď hovorca biskupského úradu v Banskej Bystrici Vladimír Farkaš povedal, že právo aspoň trochu začína nasledovať morálku. "Chýba mi ospravedlnenie biskupovi Balážovi od tých, ktorí šliapali po jeho cti," dodal Farkaš s tým, že má na myslí súdnu moc a médiá.
Hoci prokuratúra pôvodne žiadala pre Lexu tri roky väzenia, súd Lexov skutok prekvalifikoval aj preto, lebo "nebola spôsobená škoda". Minister spravodlivosti Daniel Lipšic sa vyjadrí až potom, keď si prečíta písomné zdôvodnenie zmeny kvalifikácie skutku.
Lexov obhajca Ján Cuper označil rozhodnutie súdu za politické a smiešne, "pretože chce, aby bol baran celý aj vlk sýty a ono sa to nedá". Sudkyňa Iveta Halvoňová na jeho výroky odmietla reagovať. "Ja v tom žiadnu politiku nevidím," povedala s tým, že Lexa sa takto bráni od začiatku.
Súd dospel k záveru, že Lexa konal nad rámec úloh, keď súhlasil s použitím 200-tisíc dolárov na nákup obrazu, ktorý sa snažil predať banskobystrický biskupský úrad. V čase predaja navyše nebol obraz v zozname národných kultúrnych pamiatok, hoci tajná služba tvrdila opak.
Koaliční politici verdikt súdu privítali. "To, čo sme vtedy v opozícii kritizovali, sa potvrdilo práve vyrieknutím ortieľa," povedal predseda SMK Béla Bugár. To isté si myslí aj podpredseda ANO Ľubomír Lintner. SIS v čase Lexovho riaditeľovania podľa neho prekračovala zákon a bola politicky zneužívaná v prospech politických cieľov koalície vedenej HZDS. "Som o tom, na základe mne známych skutočností, presvedčený," vyhlásil Litner.
Naopak Viliam Soboňa z HZDS považuje všetky kauzy bývalého vedenia SIS za politicky vykonštruované. "Všetky kauzy okolo Ivana Lexu sú politickou fraškou." Dôkazom je pre Soboňu, že v žiadnej inej demokratickej krajine nie je bývalý šéf tajnej služby podobne stíhaný. HZDS vraj za Lexom kategoricky stojí.
(rp, sita)
Na zrušenie Mečiarových amnestií nie je vôľa
BRATISLAVA - Politické strany opäť hovoria o rušení Mečiarových amnestií. Na pôde parlamentu to chce presadiť KDH, ale keďže potrebuje nájsť 90 hlasov, tému otvorí až vtedy, keď bude mať vyhliadky na úspech. Politici otvorene hovoria, že to nepovažujú za reálne.
Predseda SMK Béla Bugár hovorí, že rušenie amnestií podobne ako v minulosti podporí, ale myslí si, že hlasov nebude dosť.
Jednoznačne proti je HZDS, ale aj predseda Smeru Robert Fico, ktorý rušenie amnestií v minulosti viackrát odmietol.
Amnestie na skutky súvisiace so zavlečením syna prezidenta Michala Kováča a zmareným referendom udelil v roku 1998 zastupujúci prezident Vladimír Mečiar. Po nástupe k moci ich síce zrušil nový premiér Mikuláš Dzurinda, ale Ústavný súd neskôr ich platnosť potvrdil.
Poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý tvrdí, že práve Dzurindov postup v roku 1998 je dostatočným prejavom názoru SDKÚ na amnestie.
Skepticky sa k rušeniu v súčasnosti stavia Ľubomír Lintner z ANO. "Mám pocit, že je to vec, ktorej zmysluplnosť už tiež nahlodal čas," vyhlásil. Okrem toho tu je aj otázka vzťahov v koalícii, "otázka možnej spolupráce niektorých súčasných koaličných subjektov s HZDS po voľbách 2006". Nepriamo naznačil, že časť koalície preto nebude mať záujem otvárať túto citlivú tému. (rp)
Pokuta je pre Lexu horšia ako 12 mesiacov
BRATISLAVA - Okresný súd Bratislava III odsúdil Ivana Lexu na peňažný trest 500-tisíc korún. Ak peniaze nezaplatí, náhradným trestom je 12 mesiacov nepodmienečne. Prokuratúra pre neho pôvodne požadovala prísnejší trest.
Súd Lexu odsúdil za trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa odseku 1 príslušného paragrafu trestného zákona. Do úvahy tak prichádzal trest až do troch rokov, respektíve peňažný trest. Prokuratúra pôvodne žiadala, aby súd určoval trest podľa iného odseku, kde prichádzal do úvahy trest od 3 do 10 rokov nepodmienečne.
Prokurátorka totiž tvrdila, že Lexa svojím konaním spôsobil značnú škodu. Súd však jeho konanie prekvalifikoval, lebo podľa neho nebolo dokázané spôsobenie škody.
Ak by Lexu súd odsúdil na trest 12 mesiacov nepodmienečne, bol by to pre neho menší trest ako vyplatenie 500-tisíc. Lexa už totiž strávil približne 10 mesiacov vo vyšetrovacej väzbe, ktoré by sa mu zarátali do trestu. Na slobodu by sa tak v prípade potvrdenia rozsudku dostal o dva mesiace. Naše zákony navyše umožňujú podmienečné prepustenie na slobodu. V tomto prípade už po absolvovaní polovice trestu, ktorý by si tak už Lexa prakticky odsedel. (rp)