Riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici JÁN STANISLAV tvrdí, že pravdu o veliteľovi slovenskej časti obávaného protipartizánskeho komanda Edelweiss Ladislavovi Nižnanskom odhalia až archívy amerických, sovietskych a nemeckých spravodajských služieb. On sám nedávno našiel nové skutočnosti v archíve washingtonskej centrály tajných služieb, ktoré mu poskytli dvaja francúzski historici.
Čo nové ste v archíve objavili?
"Dokumenty dokazujú, že Nižnanský pracoval pre československú rozviedku v Rakúsku a neskôr zrejme začal spolupracovať s americkou rozviedkou. Získali sme životopis, ktorý napísal Nižnanský v nemčine a zatajil v ňom, že bol veliteľom slovenskej časti jednotky Edelweiss. Chcel sa tak dostať k Američanom. To veľa hovorí o Nižnanskom, ktorý je podľa mňa inteligentný a má takú schopnosť ovládať sa, že by prešiel aj detektorom lži."
Svoje zistenia chcete zaslať krajinskému súdu do Mníchova. Podarí sa podľa vás v procese dospieť k nejakému záveru?
"Podľa mňa áno, ale až po preštudovaní spomínaných archívov. Bolo zvykom, že hlásenia sa posielali o akciách, o menách, kto, kedy, kde a čo urobil."
Zatiaľ sa proces vyvíja v prospech Nižnanského. Môže ešte nastať obrat?
"Ťažko povedať. Jeho vina ako veliteľa a človeka je evidentná, ale bude ťažké to dokázať. Z môjho pohľadu sa to začína nabaľovať - asistoval pri zatýkaní britskej a americkej spravodajskej skupiny, ukazuje sa, že bol aj v Ostrom Grúni a Kľaku - to mi potvrdil osobne. Vyžiadal si osobný rozhovor po mojej svedeckej výpovedi v Mníchove a povedal mi, že tam bol."
Súd v Mníchove vychádza zo súdneho procesu v roku 1962, ktorý Nižnanského odsúdil na trest smrti. Bol podľa vás proces v komunistickom Československu zmanipulovaný?
"Proces bol právne a odborne dobre pripravený, isteže sú tam isté cvičenia zo socialistickej morálky, ale pokiaľ ide o výpovede radových členov jednotky Edelweiss, tak to sedí. Kameň úrazu je v tom, že samotný veliteľ Nižnanský nebol osobne vypočúvaný."
Z materiálov Zväzu protikomunistického odboja vyplýva, že komunisti mali evidentný záujem propagandisticky tento proces využiť proti emigrantovi Nižnanskému.
"Strana mohla mať záujem, aby sa celá kauza okolo teroristickej jednotky Edelweiss došetrila. Isté je aj to, že bola netrpezlivá a chcela proces rýchlo uzavrieť. Ja som sa však rozprával s vyšetrovateľmi a to mi potvrdzuje, že sa zachovali všetky normálne prístupy, ktoré sú bežné pri vyšetrovaní takýchto prípadov. Niet pochýb, že sudcovia boli istým spôsobom ovplyvnení, aj keď si prečítate rozsudok z roku 1962, tak zistíte, že niekoľko, s prepáčením politických pokecov sa tam nachádza, ale to nie je rozhodujúce. Ide o to, že ani jeden z odsúdených príslušníkov jednotky Edelweiss dodnes nepožiadal o rehabilitáciu."