Pri spomienke na vypálené obce Kľak a Ostrý Grúň nechýbal ani veniec s nemeckou trikolórou. Pamiatku obetí si napriek počasiu prišli uctiť aj mnohí politici. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK |
OSTRÝ GRÚŇ, KĽAK - Medzi vencami pred pamätníkmi obetiam v Kľaku a Ostrom Grúni sa objavil aj veniec so stuhou vo farbách nemeckej vlajky.
Po prvýkrát sa na pietnej spomienke na vyvraždenie obyvateľov oboch obcí zúčastnil aj zástupca nemeckého veľvyslanectva na Slovensku Jürgen Feifer. Po prvýkrát však dostala nemecká strana aj pozvánku.
Starosta Ostrého Grúňa Ján Repiský vidí v účasti nemeckej strany na 60. výročie hroznej udalosti symbol nových vzťahov v zjednotenej Európe.
Stretnutie a program sťažoval čerstvo napadaný sneh, lebo kolóna áut sa len ťažko presúvala z jednej obce do druhej. Napriek tomu sa obe spomienky uskutočnili podľa plánu.
Z priamych svedkov tragédie sa na spomienke zúčastnili Anna Nováková a František Debnár. Ladislav Nižnanský, ktorý čelí procesu v Mníchove, kde je obžalovaný z vrážd, je pre Novákovú starým človekom, ktorému už nič zlé neželá. "Chcem len konečne počuť pravdu a vedieť, kto je za tragédiu a za môj zničený život zodpovedný."
Na veľkom kamennom obelisku s menami obetí odhrnie sneh a ukazuje mená mŕtvych príbuzných. Prišla o rodičov, obe sestry a brata. Prežila iba vďaka tomu, že ju sestra Helena prikryla pri streľbe vlastným telom.
Účastníci spomienky požadujú sprístupnenie archívnych materiálov predovšetkým v USA, Rusku a Nemecku a vyzvali štátne orgány na pomoc, najmä finančnú.
"Odborníci sa na seminári zhodli aj na tom, že štátne inštitúcie nevyvinuli dostatočné úsilie, aby bol proces s Ladislavom Nižňanským otvorený adekvátnymi domácimi procesnými úkonmi," povedal starosta Ostrého Grúňa.