Utorok, 7. december, 2021 | Meniny má AmbrózKrížovkyKrížovky

Olympijská generálka vyšla lepšie Bajčičákovi

PRAGELATO - Slovenský reprezentant v behu na lyžiach Martin Bajčičák obsadil v sobotňajšom skiatlone (15 km klasicky a 15 km voľne) Svetového pohára FIS v talianskom Pragelate na tratiach budúcoročnej olympiády 14. priečku. Ivan Bátory obsadil nebodovanú

43 priečku. V náročných pretekoch sa po dramatickom finiši so Švédom Mathiasom Fredrikssonom nakoniec z víťazstva prekvapujúco tešil český bežec Lukáš Bauer. Ten dosiahol len druhé víťazstvo a šieste umiestnenie na pódiu v kariére. Víťazný pocit zažil prvýkrát pred dvoma rokmi na Zlatej lyži v Novom Měste.

Slováci zvolili po štarte úplne odlišnú taktiku Bátory sa držal v úzadí a snažil sa postupne prepracovávať dopredu, naopak Bajčičák sa hneď na úvodných medzičasoch prebil do prvej desiatky a po štvrtine trate bol dokonca šiesty. Napokon však klesol. "Podarilo sa mi dobre odštartovať, držal som sa v čelnej skupinke. Tempo bolo veľmi rýchle, postupne sa to začalo trhať. Poradie sa stále menilo, ja som bol vždy v nejakej skupinke, čo bolo dobré. Istý čas som sa viezol s vedúcim mužom celkového poradia vo Svetovom pohári Nemcom Teichmannom, ten ma pekne potiahol. V záverečnom kilometri prišla na mňa veľká kríza, ale štrnástu pozíciu som si udržal. Som spokojný," povedal Bajčičák. V pretekoch žien sa radovala Nórka Kristin Steirová Störmerová. Vyhrala svoje prvé preteky Svetového pohára. Druhú Češku Kateřinu Neumannovú predstihla o 1,3 sekundy.

Včerajšie preteky v tímšprinte klasickou technikou na trati 2x3x1,5 km vyhrali Nemci Filbrich s Teichmannom. V záverečnom finiši o 2,1 s zdolali Švédov Thobiasa Fredrikssona a Björna Linda. Slováci Martin Bajčičák s Ivanom Bátorym postúpili do desaťčlenného finále. V ňom sa do polovice trate držali v skupine s najlepšími, ale potom odpadli a dobehli do cieľa na 10. pozícii. Je to však ich najlepší výsledok v aktuálnej sezóne, v predchádzajúcich dvoch tímšprintoch skončili už v semifinále. V kategórii žien sa v pretekoch na 2x3x1,1 km z prvenstva tešili Nemky Viola Bauerová s Claudiou Künzelovou. Víkendové podujatie SP v Pragelate bolo poslednou generálkou na olympijských tratiach pred samotnými ZOH 2006 v Turíne. (tasr, sita)

Výsledky - Pragelato:

MUŽI, skiatlon 2x15 km: 1. Bauer (ČR) 1:22:57,9 h, 2. M. Fredriksson (Švéd.) +0,4 s, 3. Skjeldal (Nór.) +5,7,... 14. Bajčičák +1:52,1, 43. Bátory +5:43,2.

Tímšprint 2x3x1,5 km - finále: 1. Nemecko I (Filbrich, Teichmann) 19:10,4 min, 2. Švédsko (T. Fredriksson, Lind) +2,1 s, 3. Nemecko II (Sommerfeldt, Schlütter) +2,8,... 10. Slovensko (Bajčičák, Bátory) +45,0.

ŽENY, skiatlon 2x7,5 km: 1. Steirová (Nór.) 42:56,5 min, 2. Neumannová (ČR) +1,3 s, 3. Künzelová (Nem.) +7,9.

Tímšprint 2x3x1,1 km - finále: 1. Nemecko I (Bauerová, Künzelová) 18:37,9 min, 2. Švédsko (Öhrstigová, Dahlbergová) +1,9 s, 3. Fínsko (Saarinenová, Manninenová) +2,4.