Darrell Wheeler: Davidson
Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT, Bratislava
Donald Davidson (1917-2003) je jeden z najvplyvnejších amerických filozofov druhej polovice dvadsiateho storočia. Jeho teória radikálnej interpretácie priniesla nový pohľad na problém komunikácie, interpretácie umeleckého diela a metafory. V knihe sú prístupným spôsobom vysvetlené východiská Davidsonovej filozofie a ich dôsledky pre riešenie štyroch základných filozofických problémov: problému vzťahu mysle a tela, pojmového relativizmu, radikálneho skepticizmu a vzťahu medzi myslením a jazykom.
Latinčina ešte žije
Q 111, Bratislava, zostavili Kveta Dašková, Adriena Slamová, Tomáš Oravec
S latinčinou sa stretávame na starých nápisoch, náhrobkoch, historických pamiatkach, v kostoloch, niektoré latinské slová a ustálené slovné spojenia pretrvávajú v našom hovorovom i písomnom prejave. O tom sú prvé tri kapitoly knižky, štvrtá, najrozsiahlejšia, je venovaná latinským prísloviam, aforizmom, výrokom a sentenciám starovekých autorov. Užitočnú publikáciu, ktorá vychádza už v druhom vydaní, dopĺňa prehľad latinskej výslovnosti i krátke charakteristiky najslávnejších starovekých osobností.
Juraj Kuniak: Skalná ruža
Petrus, Bratislava
Do triptychu Skalná ruža zaradil editor Milan Jurčo básnické útvary, ktoré autor publikoval približne v priebehu pätnástich rokov, pričom vychádzal z ich knižných prezentácií v zbierkach Premietanie na viečka a Kúsok svetového priestoru, ale aj z ich časopiseckých verzií. Medzi ne zaradil pásmo Blúdivý nerv, čím vznikol súbor, "ktorý chce vydať svedectvo o jednej etape Kuniakovho literárneho účinkovania v básnickej tvorbe, ktorá sa nateraz sama v sebe žánrovo uzatvára."
Robert S. Nelson, Richard Shiff: Kritické pojmy dejín umenia
Slovart, Bratislava
Slovenský preklad Kritických pojmov dejín umenia s predslovom Miroslava Marcelliho vychádza v spolupráci s Nadáciou Centra súčasného umenia. Knižka poskytuje nový pohľad na kritické pojmy, objasňuje ich v inej dimenzii významov a interpretácií a jej autori ju vnímajú ako príspevok k uvedomeniu si faktu, že umenie vstupuje do éry nového akcionizmu. Medzi skúmané a hodnotené pojmy patria napríklad reprezentácia, znak, slovo a obraz, narácia, význam/interpretácia, modernizmus, avantgarda, rod, identita.
Conan Doyle: Nebezpečné dedičstvo
SPN - Mladé letá, Bratislava, preložil Alojz Keníž
V deviatich príbehoch sa Sherlock Holmes ocitá vo víre riešenia záhadných príbehov. Svojím bystrým úsudkom a deduktívnymi schopnosťami privádza do úžasu nielen svojho priateľa Dr. Watsona, ale aj mnohých detektívov Scotland Yardu, ktorí si nevedia rady a vo väčšine prípadov by bez neho spletité záhady nikdy nevyriešili.
Henry Gidel: Picasso
Remedium, Bratislava, preložil Alexander Halvoník
Pablo Picasso je rozhodne osobnosť, bez ktorej si sotva možno predstaviť 20. storočie. Jeho maliarska, grafická a sochárska tvorba bola motorom vývoja moderného umenia, jeho rozporná osobnosť pôsobila ako katalyzátor názorov a postojov súčasníkov. Prinajmenej tak ako maľovanie boli jeho osudom ženy. Bol k nim naozaj taký nespravodlivý, že mu napokon prischla prezývka "gniavič žien"? Aká je teda pravda o Picassovi umelcovi a Picassovi človeku? Na túto otázku sa pokúša odpovedať tridsať rokov po smrti veľkého majstra francúzsky biograf Henry Gidel, autor mnohých životopisov celebrít 20. storočia. (ba)