Ešte nedávno vydala rakúska pošta svojho najznámejšieho rodáka na jednoeurových známkach. FOTO - ČTK/AP |
Kalifornský guvernér, ktorý je občanom USA a Rakúska, na seba privodil hnev rodákov, keď umožnil popravu muža odsúdeného za vraždu dvoch žien. Do čela iniciatívy za zbavenie Schwarzeneggera občianstva sa postavil predstaviteľ rakúskych Zelených Peter Pilz.
Svoju požiadavku opiera o paragraf 33 zákona o štátnom občianstve, podľa ktorého "občan stojaci v službách cudzieho štátu môže byť občianstva zbavený, keď svojím chovaním poškodzuje záujmy alebo obraz republiky". Podľa Pilza sa nesmie žiadny rakúsky občan podieľať na štátom nariadenom zabíjaní. Pokiaľ tak urobí, ťažko poškodzuje obraz krajiny vo svete, a preto by mu malo byť občianstvo odobraté.
"Schwarzenegger je možno najprominentnejší Rakúšan v zahraničí a ako taký významne spoluvytvára obraz krajiny vo svete", poveda Pilz agentúre APA. "Ja nechcem, aby predstava o Rakúsku bola taká, že krajina je vykonávateľom štátneho násilia a štátneho zabíjania. To nezodpovedá politickej kultúre našej republiky."
Pilz už odovzdal príslušný podnet rakúskemu ministerstvu vnútra, ktoré je oprávnené podnikať príslušné kroky.
Nevôľa trvá v Rakúsku od utorka, keď bol v Kalifornii popravený 61-ročný Donald Beardslee, ktorý bol už pred rokmi odsúdený na smrť za vraždu dvoch žien spáchanú v 80. rokoch. Bola to prvá poprava od zvolenia Schwarzeneggera do úradu guvernéra a niektorí krajinskí politici v jeho rodnom Štajersku a rakúski odporcovia trestu smrti sa od svojho rodáka dištancovali.
Schwarzenegger ale odpovedal, že bol zvolený americkým ľudom a je povinný konať podľa amerických zákonov. Tie mu údajne neumožňujú udeliť milosť, pokiaľ nie sú zákonné pochybnosti o vedome spáchanom čine, a tie v tomto prípade nie sú.
Podľa agentúry Reuters má však kampaň proti Schwarzeneggerovi len malú šancu na úspech. V Rakúsku by síce asi nebol zvolený, pokiaľ by kandidoval na funkciu v niektorej z rakúskych spolkových krajín, na druhej strane si ale Rakúšania bývalého kulturistu a herca vážia ako človeka, ktorý sa dokázal vlastnou snahou a schopnosťami "dostať hore" a uspieť aj v Spojených štátoch. (čtk, mim)