Ruskí vojaci prehľadávajú trosky domu, v ktorom sa zabarikádovalo niekoľko ozbrojencov pri Machačkale 16. januára. Médiá informovali, že ruské bezpečnostné sily údajne zabránili ďalšej obrovskej rukojemníckej dráme beslanského rozmeru. FOTO TASR/AFP |
Desiatky príbuzných detí, ktoré zahynuli pri teroristickom útoku na školu v severoosetskom Beslane, vlani v septembri, blokujú hlavnú severokaukazskú cestu Rostov-Baku.
Pôvodne sa vo štvrtok ráno zišlo na strategickej križovatke neďaleko letiska v Beslane asi 40 ľudí. Zablokovali hlavnú cestu, požadovali odstúpenie prezidenta Severného Osetska Alexandra Dzasochova a dôsledné vyšetrenie útoku na beslanskú školu medzinárodnými inštitúciami.
Polícia skupinku obkľúčila a zamedzila prístup novinárom. Na míting prišli predovšetkým matky detí, ktoré v prvých dňoch minuloročného septembra zahynuli pri útoku ruských špeciálnych jednotiek na školu obsadenú skupinou teroristov. Postupne sa k nim pridávali ďalší občania Beslanu. Včera ráno sa demonštrácia rozrástla asi na 300 ľudí. O tom, aby sa rozišli a riešili sporné otázky v "pokojnejšej atmosfére" ich presviedčali postupne členovia osetskej vlády, parlamentu a nakoniec sa na križovatku dostavil i prezident Dzasochov. Dal však jasne najavo, že dobrovoľne zo svojej funkcie neodstúpi.
Demonštranti tiež zakázali vstup do mesta šéfovi zvláštnej parlamentnej komisie pre vyšetrovanie beslanskej tragédie Alexandrovi Trošinovi.
Obyvatelia Beslanu, kde pri akcii na oslobodenie rukojemníkov zahynulo najmenej 330 osôb, z toho 186 detí, sú veľmi pobúrení tým ako prebieha vyšetrovanie. Okrem toho štyri rodiny stále hľadajú svojich potomkov. Dve rodiny odmietajú prijať pozostatky, ktoré podľa nich patria niekomu inému.
Parlamentná komisia nakoniec uznala, že ľudia majú právo na to, aby si pochovali svojich skutočných príbuzných. S komisiou však nesúhlasí prokuratúra. Námestník generálneho prokurátora Nikolaj Šepel vylúčil možnosť, že by pri identifikácii mŕtvol mohlo dôjsť k omylu. "Pravdepodobnosť chyby je jedna k miliarde," povedal.
Podľa obyvateľov Beslanu komisia zistila akurát to, že útok na školu pripravovala nemenovaná zahraničná rozviedka, ale nikto nechce povedať aká. Podľa tlačovej správy vyšetrovacej komisie nie je možné zatiaľ počet teroristov presne určiť, pretože k dispozícii je "30 mŕtvol útočníkov, jeden živý zatknutý a vrece s časťami tiel". Vrece obsahuje podľa tvrdenia odborníkov skutočne len časti tiel teroristov, nie rukojemníkov. Rodičia sa však domnievajú, že ľudia zodpovední za tragédiu nežijú v zahraničí, ale v Rusku, ako napríklad prezident Dzasochov. Požadujú ich potrestanie a cestu vraj budú blokovať tak dlho, kým nebudú ich požiadavky splnené.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME